Премиерот на Либан со 72-часовен ултиматум до противниците

Премиерот на Либан, Сад Харири додека се одржуваат протести ширум земјата, постави 72-часовен ултиматум до своите противници да ја поддржат неговата програма за реформи.

Тој во обраќањето до нацијата ги обвини политичките партнери во својата Влада на национално единство, во која учествува и иранската група Хезболах, дека повторно го блокираат во спроведување на реформите.

Харири апелираше да донесат „јасни, одлучни и конечни одлуки” поврзани со своите предложени структурални реформи за обнова на многу задолжената либанска економија.

Тој во обраќањето до нацијата сугерираше дека ќе поднесе оставка ако тоа не се случи, но не беше експлицитен.

Илјадници демонстранти веќе втор ден протестираат барајќи оставка од Владата. При вчерашните протести во Бејрут загинаа две лица, а десетици беа повредени.

Прочитајте и...  Чии „анонимуси“ ја хакираа страницата на ДИК? Полицијата ќе отвори истрага

Протестите беа иницирани по соопштувањето на намерата на Владата да ги зголеми даноците, но и поради корумпираноста на политичарите.

Владата прогласи состојба на економска криза и бара начин да го намали дефицитот.

Прочитај повеќе

Русија обвинета за хакерски обид да се украдат истражувања за вакцини од американски, британски и канадски организации

Слободен печат

Детска клиника постави монтажна општа амбуланта за заштита од ширење на Ковид-19 меѓу најмладите пациенти (ФОТО)

Слободен печат

Анкета: Рејтингот на Бајден се зголемува, на Трамп опаѓа

Слободен печат

Регистрирани неколку одделни инциденти со пукање по завршување на гласањето

Слободен печат

ОБСЕ/ОДИХР: Предвремените парламентарни избори генерално добро спроведени

Слободен печат

Загрижувачка ситуацијата во Србија: Нови 383 случаи на коронавирус, 13 лица починаа

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Спасовски: Прашање на политички проценки и договарања е дали СДСМ ќе коалицира со ДУИ

Слободен печат

Германија ги заострува мерките: Ќе се забранува патување во и надвор од погодените области

Слободен печат

Азербејџанскиот претседател го разреши од функција министерот за надворешни работи поради конфликтот со Ерменија

Слободен печат

Макрофинансиска помош од 80 милиони евра од ЕУ за С. Македонија за борба со Ковид-19

Слободен печат

Годишни одмори и затворени граници: Италијанците сакаат на Малдиви, Шпанците во Италија

Слободен печат

Почна кампањата за помош на медицинските сестри кои работат во ковид центрите

Слободен печат