18 C
Скопје

Префинет италијански сладолед од кафе

Разладување со италијански сладолед од кафе, прекрасен и наменет за сите љубители на аромата на кафето. Уживајте…

Италијански сладолед од кафе

Потребни состојки:

9 жолчки од јајце
200 грама шеќер
500 мл млеко
125 грама кафе
300 мл слатка павлака
100 грама кршено чоколадо со вкус на кафе

Начин на подготовка:

Мешајте ги жолчките и шеќерот додека не добиете кремаста смеса.

Ставете ги млекото и кафето во сад на оган и чекајте смесата да почне да вари, а потоа тргнете го садот настрана и почекајте да се излади десетина минути.

Процедете го кафето и смесата истурете ја во садот со жолчките и шеќерот. Повторно мешајте додека да добиете хомогена смеса.

Смесата што ќе ја добиете по мешањето ставете ја на оган на температура од 85 степени. Кога малку ќе се стопли тргнете ја од оган, повторно процедете и оставете да се излади.

Потоа додајте ја слатката павлака и сецканите парчиња чоколадо и замрзнете ја смесата, .

Пријатно уживање!

Поврзани вести

ФОТО | Кое е новото момче на Цеца: Син на поранешен спортист и политичар, угостител и татко на малолетна ќерка

Слободен печат

ВИДЕО: Рецепт од нутриционистката Цвета Динева за зголемување на имунитетот во борба против Ковид-19

Новогодишни бастунчиња

Слободен печат

ВИДЕО | Синот на познатиот политичар објави емотивно видео: Амди Бајрам плаче додека му пее Шериф Коњевиќ!

Слободен печат

ВИДЕО+ФОТО | 48 часа предходно сам на себе си ставал витамински инекции: Познатиот пејач почина од Ковид – 19!

Слободен печат

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Остави Коментар