Пред две недели Германија ги отвори училиштата сега заразените ќе мора да одат во карантин

Само две недели по повторното отворање на училиштата, во најмалку 41 од вкупно 825 училишта во Берлин е регистриран коронавирус, а погодени се сите старосни групи, односно учениците од основните, средните и стручните училишта.

Поради тоа стотици ученици и наставници мора да одат во карантин, вечат претставниците на образовните власти. Слично е и во некои делови на САД и Израел, каде училиштата исто така се повторно отворени.

Во Франција, во која после летниот распуст, училиштата од 1. септември повторно ги отворија вратите, сите ученици постари од 11 години во текот на престојот во училиште задолжително ќе мора да носат заштитни маски на лицето.

Прочитајте и...  Белите мантили на удар - и буквално: Сè почести физички напади врз здравствените работници

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Фамилија шеташе на островот Хвар, а набргу ги потопи бран (ВИДЕО)

Слободен печат

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат