Повеќето Британци, Французи и Германци нема да одат на одмор ако маските и тестирањето се задолжителни

Половина од анкетираните Французи, кои инаку летуваат надвор од земјата, рекоа дека попрво би го откажале патувањето отколку да се тестираат од коронавирус.

Најмалку половина од германските, британските и француските туристи попрво би го откажале патувањето отколку да мора да одат во самоизолација по враќањето во земјата, да се тестираат на дестинацијата или да носат маска на отворено, покажува новото истражување.

Ова истражување е спроведено од компанијата за истражување на јавно мислење YouGov во периодот од 13. до 23. јули.

Податоците од истражувањето покажуваат дека две третини од Германците, кои вообичаено патуваат надвор од земјата за годишните одмори, би го откаже патувањето ако е потребно да покажат резултати од тест на ковид-19 по доаѓањето на избраната дестинација.

Германија од оваа недела наметна задолжително тестирање на коронавирус за патниците од 130 земји.

Половина од анкетираните Французи, кои инаку летуваат надвор од земјата, рекоа дека попрво би го откажале патувањето отколку да се тестираат од коронавирус.

Прочитајте и...  Трамп: Бајден ќе ја уништи Флорида, јас ќе го уништам вирусот

Исто толкав број би ги откажале патувањето ако на одмор треба да носат маска на отворено.

Франција минатата сабота воведе тестирање по доаѓањето во земјата за патниците од 12 земји.

Различни правила за маските

Повеќе од две третини од испитаниците од други земји – Данска, Шведска, Германија и Велика Британија – наведуваат дека не би толерирале задолжително носење на маски на отворено.

Носењето маски на отворено е воведено ширум Шпанија во текот на јули.

Португалскиот остров Мадеира, исто така викендов наметна обврска за носење маски.

Дури и обврската за носење маски во затворен простор би одвратила две третини од Данците и Швеѓаните од патувања, покажува истражувањето, додека во тој случај од патувања би се откажале повеќе од 40 отсто од Британците и половина од Германците.

Прочитајте и...  Ветерани на ОВК протестираа пред седиштето на Организацијата и фрлаа флаши кон припадниците на ЕУЛЕКС

Шведска не наметна задолжително носење маска.

Обврската за самоизолација по враќањето е уште понепопуларна за повеќе од 80 отсто од Данците, Швеѓаните и Германците наведуваат дека би го откажале патувањето во тој случај.

Седумдесет отсто од Британците, кои мораат во двонеделен карантин во враќањто од повеќето земји, вклучувајќи ја и Шпанија и Португалија, би го откажале своето патување ако е потребно да одат во самоизолација, како и 65 отсто Французи.

 

Прочитај повеќе

Почнува „Преспански јаболкобер 2020″

Слободен печат

Променливо облачно и посвежо време, со дожд и ветер

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат