Потврдени 199 случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа 8 лица

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина. 

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1545 тестирања, а регистрирани се 199 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-90, Куманово-17, Дебар-6, Штип-9, Прилеп-3, Тетово-12, Струга-12, Битола-2, Охрид-4, Кавадарци-2, Гостивар-5, Струмица-2, Радовиш-1, Крушево-1, Пробиштип-3, Демир Хисар-1, Свети Николе-24, Кичево-3, Ресен-2.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 120 оздравени лица од: Скопје-94, Дебар-1, Штип-4, Прилеп-1, Тетово-9, Струга-1, Охрид-6, Гостивар-2, Крушево-1, Македонски Брод-1.

Починати се 8 лица, еден пациент од Скопје, еден од Штип, четири од Тетово и двајца пациенти од Струга.

На Клиниката за инфективни болести и фебрилни состојби починати се тројца пациенти на возраст од 24, 63 и 64 години. Во ГОБ „8 септември” почина пациентка на возраст од 54 години. Во КБ Тетотво починати сe двајца пациенти на возраст од 70 и 74 години.  Во Струга во Завод за нефрологија е починат пациент на возраст од  56 години, во ОБ Струга почина пациентка на возраст од 83 години.

Прочитајте и...  Трамп негира дека е заинтересиран да го додаде својот лик на Маунт Рашмор, но вели дека „звучи како добра идеја“

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 7975,  бројката на оздравени пациенти е 4080, на починати е 376, а во моментов бројот на активни случаи во земјата изнесува 3519. Од вчерашните тестирања еден е контролен тест, во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

 • Скопје 3803, активни 1864
 • Куманово 848, активни 181
 • Дебар 143, активни 81
 • Штип 430, активни 165
 • Прилеп 294, активни 61
 • Тетово 856, активни 323
 • Струга 312, активни 156
 • Велес 201, активни 38
 • Битола 70, активни 29
 • Охрид 223, активни 131
 • Кавадарци 25, активни 17
 • Гостивар 216, активни 131
 • Гевгелија 12, активни 3 (*2 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Богданци)
 • Струмица 22, активни 13
 • Крива Паланка 19, активни 9
 • Радовиш 5, активни 1
 • Крушево 10, активни 5
 • Кочани 76, активни 16
 • Пробиштип 35, активни 23
 • Демир Хисар 6, активни 5
 • Македонски Брод 8, активни 5
 • Пехчево 6, активни 2
 • Берово 4, активни 1
 • Валандово 6, активни 0
 • Виница 4, активни 1
 • Делчево 1, активни 0
 • Кратово 5, активни 2
 • Свети Николе 112, активни 105
 • Кичево 68, активни 59
 • Ресен 134, активни 89
 • Неготино 21, активни 3 (* 10 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)
Прочитајте и...  Само двајца патници имале македонски пасош од тие кои патувале во Финска

Направените 1545 теста се преку: ИЈЗ-641, ЦЈЗ Скопје-23, Авицена-208, Биотек-102, МАНУ -134, Жан Митрев (Филип Втори) -228, Систина со PCR метода -181, Судска медицина -0, ЦЈЗ Битола-27, лаборатории од странство-1. Досега во земјата се направени вкупно 76.107 тестирања на ковид -19.  Денеска нема тестирања во рамките на скринингот.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се 6 пациенти.  Вкупно се хоспитализирани 87 пациенти. На кислородна поддршка се 62 пациенти, нема пациенти на респираторна машина.

На клиниката во Козле се хоспитализирани 21 возрасни пациенти позитивни на ковид-19, 3 деца позитивни и 4 деца со мајки суспектни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември” примени се 14 нови, вкупно хоспитализирани се 96 пациенти. На респираторна машина се 2 пациенти.

Прочитајте и...  Забрзан пад на заразени со коронавирусот во Шведска, властите не се сигурни зошто

Во болницата во Битола се хоспитализирани 39, а во болницата во Штип се хоспитализирани 50пациенти. На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар и Струмица се хоспитализирани 111 пациенти – позитивни и сомнителни на ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

 • Чаир – 309
 • Аеродром – 157
 • Бутел – 137
 • Гази Баба – 193
 • Центар – 143
 • Карпош – 143
 • Сарај – 124
 • Кисела Вода – 108
 • Ѓорче Петров – 101
 • Студеничани – 110
 • Шуто Оризари – 82
 • Арачиново – 45
 • Илинден – 28
 • Петровец – 18
 • Чучер Сандево – 11
 • Сопиште – 9
 • Зелениково- 13
 • Странец – 5
 • Нераспределен- 128.

Прочитај повеќе

Воени бродови на Грција и Турција распоредени во источниот Медитеран: Растат тензиите, војската на готовс

Слободен печат

Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Слободен печат

Кацин: Словенија има добра епидемолошка ситуација, но проблем се младите

Слободен печат

Франција повторно ги заострува мерките за борба против Ковид-19

МИА Агенција

На кои други места се чува супстанција што го разори пристаништето во Бејрут: Треба ли да се плашат овие земји?

Слободен печат

Албанија: Најмногу новозаразени, но и оздравени во едно деноноќие досега

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Костадинов: Во тек се разговори и консултации за парламентарно мнозинство и владина коалиција

Слободен печат

Во Велика Британија драстичен пад на бројот на вработени

Слободен печат

Одлуки од владина седница: Усвоен планот на МОН за настава, НАТО вежба на Криволак, испраќање војници на воени вежби во Германија и Романија

Слободен печат

Според извршниот директор на „Њујорк Тајмс” печатените медиумите ќе згаснат за 20 години

Слободен печат

Со владина одлука дозволена е 75% исполнетост на капацитетите на меѓуградскиот и меѓународниот патнички превоз

Слободен печат

Трамп: После пандемијата се влошија односите со кинескиот претседател

Слободен печат