Поповски: Значи, јас читам сега диво месо, а Вие слушајте диво градби! – Слободен печат
ВестиКултура

Поповски: Значи, јас читам сега диво месо, а Вие слушајте диво градби!

Ако дивоградбите ги разбереме како метафора на нашиот свет, тогаш Горан, треба твоето диво месо да го земеме како рецепт.

На отворањето на годинашното издание на фестивалот „Охридско лето“, режисерот Александар Поповски, отворено побара да се заштити културното и природното наследство на Охрид. Тој тоа го стори со споредба со една од најзначајните драми на неодамна починатиот режисер Горан Стефановски.

– Ако дивоградбите ги разбереме како метафора на нашиот свет, тогаш Горан, треба твоето диво месо да го земеме како рецепт. Значи, јас читам сега диво месо, а Вие слушајте диво градби. Диво месо е верување дека ако некому влезе влакно во грлото, околу коренот на влакното ќе се створи месо кое не е човечко и кое ќе расне и ќе нарасне толкаво да го угуши човека. Месото мора да се откорне со нокти а раната да се изгори со жар – рече Поповски, пренесе 360.

На отворањето на Охридско лето, каде што настапи виолинистката Венеса Меј, зборуваше и претседателот Стево Пендаровски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close