Полјаците сигурни против Австрија, Исланд ја оправда фаворитската улога

Полска и Исланд стартуваа со победи на Европското првенство/Братислава, Словачка/14 јануари 2022/Фото: EPA-EFE/MARTIN DIVISEK

Заврши и вториот ден на Европското првенство во ракомет во кој беа одиграни само три натпревари.

Селекцијата на Полска одигра навистина добар напаѓачки меч и направи благо изненадување со победа над селекцијата на Австрија со резултат 36:31 (17:14).

Морито беше апсолутно незапирлив за Австријците со девет постигнати голови, а на спротивната страна Фримел реализираше осум.

Исланд беше благ фаворит против Португалија и таа улога ја оправда со триумф од 28:24 (14:10).

Најдобри на оваа средба беа Елисон и Гудјонсон со по пет погодоци, а за поразените по четири голови имаа Итуриза и Соуза.

Претходно Германците после пресврт славеа против Белорусите си четири голови разлика во Братислава.

Видео на денот