4 C
Скопје

Полицијата растури свадба во Арачиново, еве што се случи со сватовите

Вечерва околу 21 часот полиција прекинала свадба во угостителски објект во скопско Арачиново, дознава неофицијално Слободен печат.

Притоа интервенцијата полицијата во објектот биле затекнати околу 200 лица.

Свадбите и други семејни веселби и собирања се забранети од почетокот на епидемијата на ковид -19 во земјава, а за прекршителите на овие забрани ќе следуваат соодветни пријави и казни.

Засилените полициски и инспекциски контроли се за спречување на ширењето на коронавирусот кој циркулира и создава кластери при вакви големи семејни собири.

Попладнево министерот за здравство Венко Филипче уште еднаш апелираше до граѓаните да ги почитуваат мерките во текот на празничниот викенд:

-Групирањето, забавите, собиранките оставете ги за некое друго време. Има многу безбедни начини за убаво поминат викенд почитувајќи ги мерките за заштита. Сега е време да го заштитиме сопственото, а со тоа и јавното здравје- напиша Филипче.

Прочитајте и...  Жителите на Велс ќе добијат картичка за идентификација после вакцинирање против ковид-19

Министерството за здравство информираше дека во последните 24 часа се направени 2634 тестирања, а регистрирани се 640 нови случаи на ковид-19. Во болнички услови починаа 12 лица.

Дванаесет пациенти починаа, нови 640 заразени со коронавирусот

Поврзани вести

Онлајн работилница за предизвиците со кои се соочуваат новинарите за време на ковид кризата

Слободен печат

Конференција „Патот кон единствениот европски пазар”

Слободен печат

Уредување на односите меѓу Македонија и В. Британија по Брегзит: Министерот Османи и амбасадорката Галовеј ќе потпишат Спогодба за партнерство, трговија и соработка

Слободен печат

Засега нема назнаки од Софија за повлекување на ветото, Скопје ќе бара решение до последен момент

Слободен печат

Состојбата со ковид-19 под контрола, здравствениот систем се подготовува за вакцинација

Слободен печат

Владата му се налути на „ТЕ-ТО“, го раскинува договорот за државна помош

Весна Дамчевска

Остави Коментар