4 C
Скопје

Погледнете кои намирници треба да ги конзумирате во текот на летото за да се освежите!

Есента полека се приближува, но топлината не престанува. Многумина прибегнуваат кон сите можни начини на ладење и почесто остануваат во климатизирани простории, но и исхраната игра важна улога.

За време на топлите денови, неопходно е да се внесува доволно течност што се губи преку потење, а некои намирници можат и да ве освежат. Додека мислите дека сладоледот ќе биде вистинското решение, всушност не е решението.

Храната што е ладна ја зголемува температурата на вашето јадро и резултатот е всушност контрапродуктивен, па затоа треба да посегнете по топли пијалаци и супи, пишува Metro.

Според упатствата од UK Eatwell треба да пиете шест до осум чаши вода во текот на денот. Притоа, внимавајте на пијалоците и соковите што содржат природен шеќер затоа што делуваат како диуретици, исто како кафето и алкохолот, а со нивното конзумирање всушност губите повеќе течности. Одличен избор се јагоди, лубеница, краставици, зелена салата и целер, храна која содржи многу вода.

Прочитајте и...  ФОТО: Роби Вилијамс го продава замокот и купува нова вила бидејќи неговата ќерка се плаши да спие во нејзината соба

Јогуртите исто така помагаат во задржувањето на течностите, така што тие треба да бидат дел од летното мени. Супите се исто така на списокот за конзумирање при високи температури.

Она што дефинитивно треба да го избегнувате се зачинетите јадења.

Поврзани вести

Американскиот претседател Џо Бајден, ја „отследи“ манекенката Криси Тајген на „Твитер“

Слободен Печат

Крис Џенер по стапките на нејзините ќерки: Основа свој бренд за убавина

Слободен Печат

Феномен „интерактивно сонување“: И во најдлабок сон умот има моќ да одговара на прашања

Слободен печат

Модниот дизајнер Александар Венг обвинет за сексуално вознемирување

Слободен Печат

Калифорниската сорта е позаразна и поотпорна на вакцини

Слободен печат

ВИДЕО | Дигидог, робот куче: Необична и малку застрашувачка помош на полицијата на Њујорк

Слободен печат

Остави Коментар