Почнува пријавувањето на штетите од поплавите во Кочанско

Од денеска, па во наредните десет дена ќе трае пријавувањето на штетите кај земјоделските површини и во домаќинствата од поплавите во Кочанско што минатата недела беа предизвикани од обилните дождови.

Во локалната самоуправа се одржа работна средба на која градоначалникот на Кочани, Николчо Илијев со претседателите на месните заедници и со претставници на земјоделците од најпогодените села Горни Подлог, Долни Подлог и Грдовци ги договараше можностите за обесштетување.

-Ние сме подготвени да им помогнеме на луѓето со мерки за ублажување на последиците од невремето, за што веќе имаме комисија која ќе прави проценка на штетите. На средбата заклучивме дека мора заеднички да бараме начини за ефикасно справување со ситуацијата, но и да работиме на понатамошно отстранување на причините што доведоа до излевање на водата и поплавувување на нивите и домовите. Овде пред сè мислам на подигањето на јавната свест да не се исфрла шут и друг отпад во одводните канали. Секако дека одговорност за причините кои доведоа до поплавите не треба да се бара само кај граѓаните, туку и кај институциите, но во моментот најважно е да им помогнеме на земјоделците и на домаќинствата кои претпреа најголема штета, истакна градоначалникот Илијев.

Прочитајте и...  На Косово уапсен поранешен командант на ОВК, префрлен во притвор во Хаг

На состанокот во Општината земјоделците посочија и на узурпацијата на земјиштето околу и во каналите за наводнување и одводнување, поради што тие се со намален капацитет и не можеле да ја приберат надојдената вода.

И од Општина Чешиново-Облешево информираа дека е активирана Комисијата за проценка и утврдување на штети од елементарни непогоди, при што граѓаните треба да достават пријава со копија од имотниот лист и од личната карта.

Проценките се дека за едно деноноќие, меѓу 6 и 7 август, во кочанскиот регион наврнале околу 130 литри на метар квадратен, а водата се излеа во земјоделските површини и направи стопроцентна штета кај градинарските култури, но и во домаќинствата.

Прочитај повеќе

Бројот на заразени со коронавирус во Франција надмина 500.000

Слободен печат

Дождот ја преполни канализацијата во Мексико: Сите се изненадија што пронајдоа во неа (ВИДЕО)

Слободен печат

Стопанските комори се задоволни од четвртиот пакет мерки за поддршка на компаниите и граѓаните

Воен авион се урна во Украина, најмалку 20 лица загинаа (ВИДЕО)

Слободен печат

Српскиот режисер и сценарист Горан Паскаљевиќ почина на 74-годишна возраст

Слободен печат

Кривокапиќ: Политичката судбина на Ѓукановиќ и Марковиќ ќе биде онаква како што заслужуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Силно невреме во Црна Гора: Обилните врнежи предизвикаа поплави во Котор и Тиват (ВИДЕО)

Слободен печат

Пендрекот лесно се крева врз Роми

Валентина Т

Сообраќајот на автопатот Тетово-Скопје вечерва блокиран заради поскапувањето на струјата

Слободен печат

Навални им се заблагодари на руските доктори и пилоти: Ви благодарам, вие сте добри луѓе (ФОТО)

Слободен печат

Лајчак: Дијалогот меѓу Белград и Приштина е одложен поради пандемијата

Слободен печат

Пожарот во Хуавеј го доби својот епилог: Пронајдени телата на три лица, пожарот „волшебно“ избил во истражувачкиот дел

Слободен печат