Tag : почнува

Вести Економија

Почна со работа фабриката за стакло „ГласФлекс“ во Тетово

Слободен печат
Во Технолошко-индустриската развојна зона во Тетово почна со работа фабриката за производство на стакло „Глас Флекс”, сопственост на македонско-холандски капитал. Вредноста на инвестицијата е девет...
Вести Македонија Слајдер

Почнува четвртата вонредна состојба во земјава

МИА Агенција
Зголемениот број заразени и починати лица од коронавирусот е главна причина за четвртата вонредна состојба во државава што ја прогласи претседателот Стево Пендаровски. Оваа одлука,...
Вести Македонија Слајдер

Од среда почнува предвремена исплата на мајската пензија

МИА Агенција
Исплатата на мајските пензии почнува од среда, 27 мај, информираат од Министерството за труд и социјална политика. Предвремената и етапна исплата на пензиите се реализира...
Вести Регион

Од ЕУ земјите ќе зависи почетокот на авиосообраќајот во Србија

Слободен печат
– Србија е подготвена да го отвори и да започне со воздушниот авиосообраќај на 18 мај, но сепак тоа зависи од другите земји на ЕУ и...
Вести Економија Слајдер

Почнува исплатата на субвенциите за тутунот за реколтата 2019

Горан Наумовски
Започнува исплатата на субвенциите за тутунот за реколтата за 2019 година. Сите тутунари кои имат платежни картички и кои имаат потреба да подигнат готовина ќе...
Вести Свет Слајдер

Германија почнува да ги отвора продавниците

Горан Наумовски
Германија се подготвува за нова фаза во борбата против епидемијата на коронавирусот, при што на некои бизниси сега им е дозволено да работат по едномесечен...
Вести Македонија Слајдер

Владата почнува информативни видеосесии КОВИД-19, прашања и одговори

Горан Наумовски
Владата од денеска почнува со серија информативни видеосесии „КОВИД-19, прашања и одговори”, поврзани со актуелната состојба со здравствено-економската криза предизвикана од коронавирусот КОВИД-19. Информативните видеосесии опфаќаат...
Вести Македонија Слајдер

Заев: Македонија почнува преговори за членство во ЕУ

МИА Агенција
Донесена е одлука! Северна Македонија почнува преговори за членство во Европската Унија. Историска одлука во овие тешки времиња за нашиот народ, порача денеска претседателот на...
Вести Македонија Слајдер

На Попова Шапка почнува „Снежен град 2020″

МИА Агенција
Ученици од повеќе основни училишта од Скопје од денеска до 21 овој месец ќе бидат дел од традиционалната манифестација „Снежен град и Карван 2020″ што...