Починал, го погребале без протокол за Ковид 19, па позитивниот брис стигнал по закопот

Педесет и тригодишен скопјанец кој починал во скопска приватна болница, а кому посмртно му бил земен брис за коронавирус, и излегол позитивен, воопшто не бил погребан по протоколи за ковид 19, пишува СДК.мк.

Семејството го зело покојникот и го измило телото, го погребало со верски и народни обичаи, бидејќи во моментот немало позитивен резултат на коронавирусот, односно тестот бил во фаза на изработка.

Директорката на Државниот здравствен и санитарен инспекторат Ирина Сотирова Бухова, вели дека се анкетираат сите од фамилијата и вработените во приватната болница, за да се утврди дали има нов кластер.

Пациентот во тешка состојба бил донесен на приватна клиника, не можеле да го спасат со реанимација и не давал знаци на живот. Тој имал претходни пропратни болести, а влошена здравствена состојба имал неколку дена порано, но не викнале доктор ниту го однеле во болница.

Прочитајте и...  Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Прочитај повеќе

Силјановска говори за сексот и привлечноста на мангупите (ВИДЕО)

Слободен печат

Новинарка на Си Ен Ен ограбена во јавување во живо: Додека известуваше за водостојот, крадец ѝ извлече нож (ВИДЕО)

Слободен печат

Општина Дебар: Последиците од Ковид-19 ќе се зголемуваат со застрашувачки тренд

Слободен печат

„Ер Франс” укинува 7.500 работни места

Слободен печат

Пакистанскиот министер за надворешни работи позитивен на коронавирус

Слободен печат

Биле во брак 53 години, а потоа и двајцата починале од коронавирус, држејќи се за раце (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Уверен сум дека народот ќе му го заврти грбот на Зоран Заев (ВИДЕО)

Слободен печат

Отворање на нов независен Театар „Златен елец“ во Скопје

Слободен печат

Поранешен директор на АИ за Турција осуден на шест години затвор поради тероризам

Слободен печат

Силјановска: На 15 јули мора да се стави крај на катастрофалното владеење на СДСМ

Слободен печат

Мицкоски: Луѓето се незадоволни од живејачката, луѓето сакаат промени

Слободен печат

Заев: Николовски бандит невиден, само Милошоски е поголем бандит од него (ВИДЕО)

Слободен печат