По пауза од една година, Грета Тунберг повторно тргна на училиште

Грета Тунберг/ Фото: EPA-EFE/J.J. GUILLEN

Шведската активистка за заштита на климата, Грета Тунберг, денеска соопшти  дека се вратила на училиште по едногодишната пауза.

Тунберг на Фејсбук напиша дека завршила нејзината едногодишна пауза и дека е прекрасно чувството повторно да се биде на училиште.

Во јуни 2019 година, таа соопшти дека ќе го напушти училиштето за остатокот од 2019 година и 2020 година за да се посвети на климатските цели.

Минатата недела во Берлин таа се сретна со германската канцеларка Ангела Меркел, во намерата да ја замоли да ја преземе водечката улога во глобалната борба против климатските промени.

-Таа има голема одговорност, но и одлична шанса да го преземе водството во борбата против климатските промени, рече Тунберг по средбата со германската канцеларка.

Тунберг во петокот во Берлин учествуваше на митингот посветен на заштитата на животната средина.

Видео на денот