Писмо на сирачињата од „Титаник“: Татко им ги киднапирал и ги однел на бродот кој бил осуден на пропаст (ФОТО+ВИДЕО)

Едно од децата кое го преживеа потонувањто на „Титаник“, напишало писмо во кое опишало детално на што се сеќава во врска со несреќата.

Во четириделниот документарец „Титаник: Приказни од длабочината“, пренесена е приказната на Мишел Навратил, кого заедно со брат му, татко им ги повел на „Титаник“.

Браќата од Франција, Едмонд и Мишел Навратил имале две и четири години кога татко им ги киднапирал од мајка им Марсела и ги качил на „Титаник“.

Edmond and Michel Navratil.

Четвртиот ден од патувањето, бродот удрил во леден брег.

Навратил, кој бил патник во втора класа, брзо ги изнел своите момчиња и ги ставил во чамец за спасување. Тој чамец бил последниот кој успешно го напупштил бродот што тонел, а Едмонд и Мишел тогаш последен пат го виделе татко им.

Прочитајте и...  Едно од најскандалозните интервјуа во Холивуд: Вил Смит и Џејда Пикет Смит јавно разговараа за неверството! (ВИДЕО)

По трагедијата браќата во медиумите го добиле прекарот „Сирачињата од Титаник“, бидејќи биле единствените деца спасени без родител или старател.

Документарната серија ја прикажува внуката на Мишел, Елизабет, како го чита писмото кое Мишел го напишал како дете и во кое го опишал како го доживеал тоа што се случило.

Profimedia

„Ме разбуди татко ми. Ме носеше во раце. Јас и брат ми бевме ставени во чамец. Тој веќе беше полн со патници. Тато ми рече на мама да ѝ ја пренесам неговата љубов, а потоа нè остави. Се сеќавам на моментот кога чамецот се спушти од „Титаник“. Бучавата кога падна во водата. И моментот кога почна да се оддалечува од бродот. Се сеќавам дека се разбудив во чамецот. Морето беше бело и модро, а во далечината имаше брод“, напишал Мишел.

Прочитајте и...  Стил на неделата: Илина Арсова, планинарка, алпинистка и ликовна уметница

 

„Дете мое, кога мајка ти ќе дојде по тебе, кажи ѝ дека ја сакав и дека уште ја сакам. Кажи ѝ дека очекував дека ќе тргне по нас за сите среќно да живееме во мирот и слободата на Новиот свет“, му рекол татко му.

Фотографијата која ја објавиле медиумите

Кога спасувачкот брод „Карпатија“ стигнал еден час и половина откако „Титаник“ потонал, Мишел и Едмонд биле подигнати во бродот.
Патничката Маргарет Хејс, која зборувала француски, ги земала да ги чува двете деца додека мајка им Марсел не ги пронашла.

Profimedia

Марсел ги видела фотографиите на своите синови во весниците, каде што погрешно биле именувани како Луи и Лола, па отпатувала со брод во Њујорк и на 16 мај 1912 година повторно се сретнала со своите деца и ги донела назад во Франција.

Прочитајте и...  Ипанема, eдна од најсекси плажите на светот

 

Прочитај повеќе

Маж од Тексас отишол на „коронавирус забава“ по што се разболел и починал

Слободен печат

Во Бразил над 35 илјади нови случаи, сопругата и ќерките на Болсонаро негативни на ковид-19

МИА Агенција

Од среда до 29 јули 2020 година влез во Грција преку Промахонас само со негативен тест за Ковид-19

Слободен печат

Заев: Се изгоревме со поддршката на некои кандидати на ДУИ

Слободен печат

Танди Њутн го прокоментира односот со Ток Круз: Беше доминантен и се плашев од него на снимањата

Слободен печат

Домаќински муабети: Трикови кои мора да ги знае секоја домаќинка – Како правилно да ја солиме храната?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Андрикиене: Мисијата за оценка на изборите во Македонија е со ист формат како и мисиите во Србија, Хрватска и Полска

МИА Агенција

Кога крадецот ќе крикне – „држ’те го крадецот“!

Манчо Митевски

Дали Македонците повторно ќе бидат на вистинската страна на историјата?

Слободен печат

Доколку му го правите ова на средството за дезинфекција, тоа станува неефикасно и залудно го користите!

Слободен печат

Во трката за пратеници 1.578 кандидати на 15 коалиции и партии

МИА Агенција

Хороскоп за 12 јули, недела – Одмарајте и релаксирајте се, сите обврски може да почекаат до утре

Слободен печат