Пендаровски со честитка за 23 Октомври: На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење

На овој ден се потсетуваме на основоположниците на македонското револуционерно движење, кои беа водени од праведни идеали и принципи што, во нашиот регион, беа пред своето време, нагласи денеска претседателот Стево Пендаровски во честитката упатена до граѓаните по повод 23 Октомври – Денот на македонската револуционерна борба.

Шефот на државата истакна дека тоа биле идеали за слободна македонска република, втемелена врз демократски принципи, во која ќе има соживот меѓу различните етнички, верски и јазични заедници.

-На нив се надоврзаа илинденците и антифашистите кои се бореа и се изборија за нашата слобода и државност, вели Пендаровски во честитката. 

Денес, 127 години подоцна, додава тој, наша генерациска должност не е само да ги чуваме придобивките на нашите предци, туку и да го направиме следниот чекор.

-Да ја градиме Република Северна Македонија во напредна европска држава со функционални и одговорни институции, со владеење на правото и со слободно и инклузивно општество, вели претседателот на државата.

Пендаровски напоменува дека годинава, празникот го одбележуваме во услови на глобална пандемија со КОВИД-19, која нè потсети колку е испреплетена нашата судбина и колку ние луѓето сме ранливи, независно од нашите етнички, верски, политички и социјални разлики.

-Овој предизвик што ги надминува нашите разлики е истовремено и можност преку солидарноста да постигнеме граѓанско помирување кое ни е толку непходно. Солидарноста мора повторно да стане наша врвна индивидуална и општествена доблест. Само ако се грижиме едни за други, само ако државата се грижи за секој свој граѓанин, ќе има надеж за Република Северна Македонија, додаде претседателот во својата честитка. 

Во рамки на одбележувањето на државниот празник, делегации од Кабинетот на претседателот денеска положуваат свежо цвеќе пред споменикот на Гоце Делчев во Градскиот парк во Скопје и Спомен куќата на Петар Поп Арсов во с. Богомила. 

Прочитајте и...  На денешен ден - 27 ноември

Поврзани вести

Русковска: Обвинетите за „27 април“ не се мали деца да може било кој да ги манипулира

Слободен печат

Спасовски: Со новиот буџет инвестираме во модерна полиција

МИА Агенција

МОН апелира електронски да се аплицира за студентски стипендии

Слободен печат

Радев: Треба да почекаме да се смират емоциите, да не потпаѓаме на искушенијата од брзи решенија со имитација на триумф

Слободен печат

Пашинјан: Има одредени сили кои сакаат да предизвикаат хаос на улиците во Ерменија

Слободен печат

ВИДЕО: Бухова: Инспекторите остануваат на терен, будно ќе мониторираат било какво отстапување од протоколитe

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanianBulgarian