Пендаровски до Бајден: Нашето партнерство ќе продолжи да им користи на нашите народи во годините што доаѓаат

Стево Пендаровски
Стево Пендаровски /Фото: Архива на „Слободен печат“

Му благодарам на претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Р. Бајден за упатената честитка по повод Денот на независноста на македонската држава, напиша претседателот Стево Пендаровски на својот Фејсбук профил.

– Како сојузници во НАТО, како што вели и претседателот Бајден во честитката, Северна Македонија и САД ги обединуваат нашите заеднички демократски вредности и посветеност на човековите права. Нашето партнерство ќе продолжи да им користи на нашите народи во годините што доаѓаат, стои во неговата објава.

Видео на денот