Паштета од скуша (РЕЦЕПТ)

Состојки:

1 килограм скуша

200 милилитри бело вино

рузмарин

ловоров лист

1 главица лук

100 милилитри масло за јадење

1 лажичка копар

100 грама црни маслинки без семка

сол

црн бибер

Подготовка:

Скушата ставете ја во тава за печење, прелијте ја со бело вино и со 100 милилитри вода. Количината на течност треба да биде доволна за да ја прекрие целата скуша. Потоа, додајте ги зачините и зачинските билки и ставете ја скушата да се пече во претходно загреана рерна на 200 степени околу еден час.

Откако ќе помине потребното време, извадете ја рибата и исцедете ја од течностите во кои се печела. Оставете ја рибата да се излади, а потоа исчистете ја од коските.

Прочитајте и...  Анастасија Ражнатовиќ откри која е нејзината најголема животна грешка!

Добиеното месо од рибата, ставете го во вертикален блендер и во него додајте ги и маслинките, копарот, маслото за јадење како и лукот.

Сето тоа убаво измиксирајте го.

Смесата што ќе ја добиете треба да наликува на паштета.

Прочитај повеќе

Нема да го препознаете: Горан Пандев има нов „карантински“ имиџ (ФОТО)

Васко Спасоски

Кралицата денес ја обожава Кејт, а порано за неа зборуваше дека е мрзлива – Поради тоа Вилијам и дал интересен прекар!

Слободен печат

Во осумдесетите мажите лудуваа по неа, а таа сега се сврши со долгогодишната девојка (ФОТО)

Васко Спасоски

Ги нарекуваа „недопирливи”, беа најпопуларен пар, а потоа актерот ја остави во емисија во живо

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Совети за учење на италијански јазик и готвење на италијански начин од Рената Трајчевска (РЕЦЕПТ)

Јасмина Кантарџиева Димков

Се мажи Сораја: Еве на кого е забрането да дојде на свадбата! (ФОТО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Овие хороскопски знаци одат СО ГЛАВА НИЗ ЅИД, за нив зборот предавање не постои!

Слободен печат

Каква штета: Поради коронавирусот, ова младо тигарче го крстија Ковид! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Посни домашни бајадери – Неверојатно вкусни, се топат во уста!

Слободен печат

Да не беше храбрата девојка, едно девојче ќе беше киднапирано: Погледнете го овој среќен крај! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Постои научно објаснување зошто луѓето ги изневеруваат личностите кои ги сакаат

Слободен печат

Истражување откри колку време е потребно за да се преболи раскинување на врска

Слободен печат