15.8 C
Скопје

Панонскиот морнар денес би наполни 68 години: Обожавателите сѐ уште во неверување по загубата на Ѓорѓе Балашевиќ

Кантавторот и пејач Ѓорѓе Балашевиќ денес ќе наполнеше 68 години, но за жал на 19 февруари го напушти овој свет како последица од коронавирусот

За повеќе од четири децении од својата работа, Балашевиќ издаде вкупно 12 албуми, а инспирација за скоро сè што напиша е неговата животна придружничка Оливера Балашевиќ, на која и посвети бројни песни, почнувајќи од оние на кои ги создал додека тие сè уште биле студенти и преку оние додека бил во војска , а потоа и оние што се појавиле за време на разни животни борби.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by R’n’R Balkan (@rnr.balkan)


Балашевиќ беше погребан на 21 февруари во најголема тишина на Новите гробишта во Нови Сад, а до вечното почивалиште го придружуваа сопругата Оливер, ќерките Јована и Јелена и синот Алекс. Овој ден беше прогласен и за Ден на жалост за смртта на Панонскиот морнар.

Поврзани вести

ВИДЕО: Погледнете како се снимал култниот филм „Dirty Dancing“

Слободен Печат

Карли Клос: Го следев моето срце, се омажив за човекот што го сакам и покрај сите компликации

Слободен Печат

„Меган ќе остане дома“: Принцот Хари ќе присуствува сам на откривањето на статуата на неговата покојна мајка

Слободен Печат

Трикови кои може да ви помогнат да заспиете полесно

Слободен Печат

ФОТО+ВИДЕО | „Договор за Европско првенство“: Девојка сподели какви правила ѝ поставило нејзиното момче додека трае „фудбалското лудило“

Слободен Печат

ФОТО: Ненси и Роналд Реган – љубовна приказна која траела 52 години, си биле доволни сами на себе, а со децата имале чуден однос

Слободен Печат

Остави Коментар