17.8 C
Скопје

Панчев: Нема што да изгубиме на ЕП, Македонија има четири извонредни играчи

Поранешниот македонски репрезентативец Дарко Панчев вели дека нашата А селекција не треба да се задоволи само со учеството на Европското првенство.

Прославениот напаѓач на Црвена звезда и воедно екс репрезентативец на Југославија ја коментираше групата „Ц“ во која покрај Македонија, ќе играат уште Австрија, Украина и Холандија.

– Не е тоа некоја претерано силна група. Можеме да направиме едно убаво изненадување. Холандија е единствената репрезентација екстра класа. Со Австрија и Украина апсолутно може да се игра. Ова е одлична можност пред Европа да го покажеме високиот квалитет. Нема што да изгубиме, иако никој од нас не очекува ништо – вели Панчев.

Панчев гледа особено многу голем квалитет во средниот ред на македонската репрезентација:

– Таму имаме четворица извонредни играчи. Нив ги води Аријан Адеми, кој е капитен на Динамо Загреб. Тука се и Енис Барди, Езџан Алиоски и Елиф Елмас од Наполи, кој е еден од најголемите таленти на овие простори. Со сите можат да се надигруваат – додава Панчев.

Димитриевски: Не дојдовме на ЕП за да собираме искуство, најважно е да не загубиме од Австрија на стартот 

Еден од најдобрите напаѓачи во историјата на Југославија, имаше можност да го почувствува учеството на едно големо натпреварување, Светското првенство во Италија во 1990 година:

– Тоа е незаборавно искуство. Можам да им кажам на нашите играчи да уживаат во секој момент. Само доколку се опуштени, тие ќе можат да се покажат во вистинско светло – се зборовите на Панчев наsportklub.rs

Поврзани вести

ВИДЕО: Не издржаа, се истепаа англиските и шкотските фанови

Слободен печат

Храбрата Шкотска и зеде бод на Англија

Слободен печат

Хрватите очајни: Спори сме, не заслуживме повеќе од реми

Слободен печат

Ѓоковиќ го продаде станот во Мајами за шест милиони долари

Слободен печат

ФОТО: Фудбалерите го „сефтосаа“ теренот на „Јохан Кројф“ арената

Слободен печат

Навивачите на Парма не му простуваат на Буфон: Си замина како платеник, сега не може да се вратиш како херој

Слободен печат

Остави Коментар