24.8 C
Скопје

Tag : дарко панчев

Вести Македонија Слајдер

Пендаровски гледа фудбал со амбасадорот на Австрија: Верувам нема да се „скараме“

Слободен печат
Претседателот Стево Пендаровски го следи историскиот прв натпревар на македонските фудбалери на Европското првенство (ЕП) во друштво на амбасадор на Австрија, Георг Вуцас, чија репрезентација...
Спорт Фудбал

Панчев: Нема што да изгубиме на ЕП, Македонија има четири извонредни играчи

Слободен печат
Поранешниот македонски репрезентативец Дарко Панчев вели дека нашата А селекција не треба да се задоволи само со учеството на Европското првенство. Прославениот напаѓач на Црвена...
Спорт Фудбал

Панчев: Да бидеме како Исланд, цела Европа нека зборува за нас!

Слободен печат
Македонската фудбалска легенда Дарко Панчев вели дека пласманот на нашата А репрезентација на Европското првенство не значи многу.. Дебитираме на континенталните собири, а дека тоа...
Ви Препорачуваме Колумни Спорт Фудбал

Три децении од мечот во Бари: Пехарот што мирисаше на барут

Милорад Стојмановски
Дарко Панчев ја мести топката на белата точка. Срцето на околу триесет илјади навивачи на Црвена звезда е во петици, стега, ќе препукне… Некои мижат,...
Спорт Фудбал

Панчев смета дека Регионална лига е добра за фудбалот: Лигата ќе го кренеше квалитетот на фудбалот на овие простори 

Слободен печат
Легендата на македонскиот фудбал, Дарко Панчев во интервју за Меридијан открива дека Регионалната лига би била одлична за целиот регион. – Нема повеќе да зборувам...
Спорт Фудбал

Од Лига Европа до Втора лига: Како пропадна Вардар?

Слободен печат
Вардар во 2017 година стана првата екипа во историјата на македонскиот фудбал која успеа да се пласира во групна фаза во едно од натпреварувањата на...
Спорт Фудбал

ВИДЕО I „Небото се отвори, стадионот експлодира“: Точно 30 години од историскиот успех на Црвена звезда против Баерн

Слободен печат
„Небото се отвори, стадионот експлодира“ е историската реченица на коментаторот Милојко Пантиќ со кој го одбележа пласманот на Црвена звезда во финалето на тогашниот Куп...
Спорт Фудбал

Панчев: Златан е прав Балканец, нека се тресе Милан од Црвена звезда!

Слободен печат
В четврток во Белград од 18.55 часот ќе се игра првиот натпревар од 1/16 финалето во Лига Европа помеѓу Црвена звезда и Милан. Македонската фудбалска...
Спорт Фудбал

ВИДЕО: Панчев и Најдоски пред 29 години ја освоија светската титула!

Слободен печат
На денешен ден (8 декември 1991 година) пред 29 години играчите на Црвена звезда се закитија со титулата светски шампион. „Црвено-белите“, тогашните актуелни европски шампиони,...
Спорт Фудбал

Почина човекот кој ја одведе Црвена звезда на светскиот трон! (ВИДЕО)

Слободен печат
Денеска почина Владица Поповиќ (85), тренер на Црвена звезда со која во 1991 година во Токио го освои Интерконтиненталниот куп со победата над Коло Коло....