Овие луѓе имаат најбогат сексуален живот! Дали и вие сте меѓу нив?

Според истражувањето објавено во списанието „The British Journal of Psychology“, луѓето кои поседуваат 2 одредени карактерни особини имаат најбогат сексуален живот. Имено, во истражувањето учествувале испитаници без љубовен партнер, односно 192 слободни жени и 105 слободни мажи.

Учесниците морале да направат низа тестови за да се одреди поврзаноста меѓу алтруизмот (однесувањето чија цел е да се помогне на другите без да се очекува ништо за возврат) и успехот во љубовта, односно љубовните врски и сексуалниот живот.

Резултатите од истражувањето покажале дека добрите и несебични луѓе имаат најбогат сексуален живот и се најзадоволни од истиот. Кај машките испитаници тоа вклучува и поголем број партнерки за секс без обврски. Истражувањето не дало причина зошто испитаниците се толку мотивирани да им помагаат на другите, но без разлика на тоа, добиените резултати се уште еден доказ дека добродушноста и несебичноста секогаш се исплаќаат.

Прочитајте и...  Предвоени говори рачно напишани од Хитлер продадени на аукција за 34.000 евра

Докази за тоа дека добрината и несебичноста се привлечни особини во сексуална смисла на зборот постојат и во историјата, попрецизно во периодот на ловечко-собирачкиот начин на живот. Мажите кои својот плен великодушно го споделувале со целото племе биле сметани за најпожелни животни партнери од страна на жените.

Поврзани вести

Ќерката на Трамп беснее на плажа во Мајами, Американците се бесни на неа: „Стави маска на лицето!“

Слободен Печат

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Остави Коментар