ОТКРИВАМЕ: Дали таблетите за контрацепција ја убиваат страста?

Контрацепциските пилули имаат и низа несакани нуспојави како дебелеење, главоболка, мачнина, промена на расположението или развој на тромб но најновото истражување укажува дека милиони жени поради нив го губат интересот за секс.

Истражувањето на повеќе од 1.000 млади жени на германскиот институт Хајделберг покажа дека оралната контрацепција кај жените драматично го намалува нивото на сексуална желба и возбуденоста во текот на сексуалниот однос. И други хормонални методи имаат ист ефект.

Истовремено, заклучено е дека кондомите и другите методи за заштита преку физичка бариера ја зголемуваат возбуденоста повеќе отколку сексуалниот однос без никаква заштита.

Научниците шпекулираат дека ова можеби е последица од утехата дека се заштитени од несакана бременост.

профимедиа

Во Велика Британија на таблети се 28 проценти од жените, а научниците велат дека барем една шестина од оваа група страдала од намалување на либидото. Но зошто оваа таблета има вакво делување?

За да ја запре овулацијата таблетата содржи вештачки хормони слични на сексуалните хормони естроген и прогестерон. Но, при спречувањето на овулација се намалува нивото на тестостерон – хормонот кој ја поттикнува сексуалната желба.

Материите кои влијаат на женските хормони можат да имаат несакан ефект и на сексуалноста но тие за тоа не се информирани.

Прочитај повеќе

Свежа кожа – ново лице: Жолт индиски пилинг од куркума кој длабински ја чисти кожата за само 20 минути

Слободен печат

Прекумерното потење во топлите денови може да ве доведе до непријатна ситуација – Еве како да го спречите!

Слободен печат

Историски настан: Астронаутите на Спејсикс и НАСА пристигнаа на вселенската станица (ВИДЕО)

Слободен печат

Трамп: Земам хидроксихлорокин како превентива

Слободен печат

РЕЦЕПТ: Кифлички со јогурт

Слободен печат

Свештеник одржа миса на Фејсбук, но не забележа дека стиснал погрешно копче (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Ана Николиќ го прифати предизвикот на Цеца: Објави неодолива фотографија од детството!

Слободен печат

Урнебесно! Андрија Милошевиќ ги запали социјалните мрежи со новиот предизвик! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не тато, застани немој – Погледнете како овој пензионер и покрај карантинот отиде на кафе – КАКО ГОСПОДИН! (ВИДЕО)

Слободен печат

„Битлси“, Блонди „U2“: Погледнете како би изгледале омотите на славните музички албуми во време на коронавирус! (ФОТО)

Слободен печат

Неверојатно куче посвоило бебе опосум од кое не се одвојува ниту денес (ВИДЕО)

Слободен печат

Убедени се дека така ќе им биде полесно: Истражување открива зошто луѓето изневеруваат

Слободен печат