ОСЛОБОДЕН РУСКИОТ НОВИНАР КОМУ НАВОДНО МУ НАШЛЕ ДРОГА: Полицијата признала дека нема докази

Кривичната постапка против рускиот истражувачки новинар, кој предизвика улични протести и обвиненија за недолично однесување на полицијата е отфрлена заради недостаток на докази, објави рускиот министер за внатрешни работи.

Имено Иван Голунов бил запрен од московската полиција на пат па во ранецот му биле најдени „лесни дроги“.

Му ги земале клучевите од станот и потоа додека тој бил три часа во полицискиот автомобил, полицијата во неговиот стан „нашла“ кокаин и вистинска мала лабораторија, па е обвинет за „дилање дрога“.

Во притвор му се слошило (претходно имал и полесен мозочен удар), лекар од Брзата помош кој е повикан констатирал потрес на мозокот и напукнато ребро, но во болницата во која е донесен со полиција, утврдиле само „хематом на грбот и модрица на окото“, па го отпуштиле. Судот во Москва на крај му одредил казна куќен притвор до почетокот на август на Голунов, а му е одземен и телефонот.

Прочитајте и...  Агенција за национална безбедност: Немаме опрема за прислушување, УБК замина во историјата

Тој е еден од најпознатите истражувачки новинари, кој ги следи малверзациите и корупцијата во политичките кругови и нивните врски со организираниот криминал.

Прочитај повеќе

Осуденикот Нинџа ја шокираше јавноста- ослабе до непрепознатливост (ФОТО)

Слободен печат

Полицијата го приведе на испрашување премиерот на Федерацијата БиХ

Слободен печат

Во Велика Британија нови 377 смртни случаи од ковид-19 за 24 часа

Слободен печат

И Бил Клинтон го посетувал „Островот на оргиите“: Поранешен соработник на Епстајн тврди дека познати личности доаѓале

Слободен печат

Судир на мигранти во БиХ, двајца убиени, повеќе повредени

Слободен печат

Муцунски: За одредување датум за избори потребен е целосен консензус

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЕП истражување: Жителите на пет земји најмногу пријавиле финансиски проблеми за време на пандемијата

МИА Агенција

Манчевски: Вонредната состојба завршува на 30 мај и потоа ќе се соочиме со еден вид безвластие

Слободен печат

Британска компанија која развива вакцина: Можеби ќе треба намерно да заразиме некои луѓе со ковид-19

Слободен печат

Кајакар ги пренесуваше во живо последните моменти од својот живот: Излезе на немирно море и не се врати (ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Слободен печат

Полицајка од Куманово опомената за своето недолично однесување, возела со нозете кренати на волан (ВИДЕО)

Слободен печат