Олденбург се раздели со Војдан Стојановски – Слободен печат
КошаркаСпорт

Олденбург се раздели со Војдан Стојановски

Македонскиот репрезентативец Војдан Стојановски нема да го продолжи договорот со германскиот клуб, соопшти спортскиот Срѓан Клариќ.с

Стојановски летово ќе биде во потрага по нов предизвик, Германците му се заблагодарија за сиот досегашен придонес во натпреварите.

– Тој е фантастична личност кој ги освои симпатиите во и надвор од клубот. Ние имаме други планови за наредната натпреварувачка сезона 2019/20 – вели Клариќ.

Минатата сезона во најсилната германска кошаркарска лига во 40 натпревари имаше просек од 7.7 поени, 2.2 скокови и 1.0 асистенција по меч.

Нашиот кошаркар (31) претходно настапуваше за Вардар, АМАК СП, Напредак Крушевац, Фени Индустри, Черкаски Мавпи, Доњецк, Алба Берлин, Морабанк Андора, Реал Бетис и Бујукчекмече.

Во својата клупска кариера со АМАК СП беше победник во Купот, со Фени Индустри шампион во домашната лига и БИБЛ, со Доњецк шампион во украинската лига и со Алба Берлин освојувач на трофејот во германскиот куп.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close