Официјално: Луис Суарез е нов фудбалер на Атлетико Мадрид

Како што и се најавуваше, тоа денеска и се потврди, Луис Суарез (33) во новата натпреварувачка сезона ќе ги брани боите на Атлетико Мадрид.

Уругвајскиот интернационалец потпиша договор на две години со „јорганџиите“ после успешните лекарски прегледи направени во петок.

Суарез досега ги бранеше боите на Барселона во чии бои настапуваше од сезоната 2014/15. Со каталонскиот клуб еднаш ја освои Лигата на шампионите, по четирипати „Ла Лига“, „Копа дел Реј“, а по еден трофеј има и од Светското клупско првенство и УЕФА Суперкупот.

Уругваецот е третиот најдобар стрелец во историјата на Барса со 198 голови во 283 натпревари. Само Лионел Меси и Сесар Родригез имаат повеќе погодоци.

Прочитајте и...  Реакција на другите судии: Овие мали влечења не се причина да се досуди пенал!

Во кариерата беше дел уште од екипите на Насионал, Гронинген, Ајакс и Ливерпул.

Меси ја критикуваше Барселона: Ништо повеќе не ме изненадува!

Поврзани вести

Сите ракометари на Е. Пелистер негативни на коронавирус, тренерот Бабиќ со комплетен тим против Гудме

Слободен печат

Гризман не знае да игра фудбал во Барселона

Слободен печат

Во Романија досуден најсмешниот пенал во историјата (ВИДЕО)

Слободен печат

Лазаров даде десет гола но неговиот Нант е поразен

Слободен печат

Генијална акција во Холандија, фудбалери играа пред 15.000 плишени мечиња на трибините (ФОТО)

Слободен печат

ХУМАН ГЕСТ: Мајкл Џордан отвори втор медицински центар за лица без здравствено осигурување

Слободен печат

Остави Коментар