Од утре во оптек новите банкноти од 100 и 200 евра: ШТО СО СТАРИТЕ?

Европската централна банка утре ќе ги пушти во оптек редизајнираните банкноти од 100 и од 200 евра.

Банкнотите се последните во низата кои ја сочинуваат серијата „Европа“ (веќе се во оптек апоените од 5, 10, 20 и 50 евра), а банкнотата од 500 евра веќе нема да се печати.

Сите банкноти од серијата „Европа“ имаат унапреден дизајн и подобри елементи за заштита од првата „А“ серија, кои и понатаму ќе бидат во оптек, паралелно со новите банкноти.

И банкнотата од 500 евра останува во оптек без временско ограничување, а престанувањето на нејзината употреба нема да биде одредена со посебна одлука на Европската централна банка, туку постепено ќе ја повлекуваат централните банки на Европската монетарна унија.

Прочитајте и...  РСЕ: Србија ќе ја прекине кампањата против Косово за повлекување на признавањето

Прочитај повеќе

Нови 177 позитивни случаи на Ковид-19 и двајца мртви во земјава во последните 24 часа

Слободен печат

Инфектологот Каламарас на Фејсбук: Со вашите теории на заговор убијте го целиот персонал, па со вашите теории на заговор ќе се лечите сами

Слободен печат

Ахмети: Време е за прв албански премиер во земјава

Слободен печат

Повторно нов случај на коронавирус во Дебар

Слободен печат

Денеска ХТЛ МАКЕДОНИЈА донираше медицинска опрема во вредност од 20.000 евра на Градската општа болница „8 Септември“ во Скопје

ЈО даде наредба за истражна постапка за убиство во Гостивар

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Рекорден број на новозаразени во Индија: За еден ден речиси 10.000 лица позитивни на Ковид-19

Слободен печат

Медицинска сестра од болницата во Јесенице заразена со коронавирусот

Слободен печат

Филипче: Не е тешко да се почитуваат трите клучни мерки за заштита од Ковид-19

Слободен печат

Османи: Погледнете како за 30 минути се пренесува вирусот на заеднички ручек или вечера (ВИДЕО)

Слободен печат

Портпаролката на СДСМ е негативна на тестот за Ковид-19

Слободен печат

Италија ниту после 15 јуни нема да ги отвори границите за земјите надвор од ЕУ

Слободен печат