Tag : банкноти

Магазин Магазин слајдер Сцена

Розеви соништа: Кристијан Голубовиќ објави фотка на која спие покрај куп банкноти од 500 евра! (ФОТО)

Васко Спасоски
Кристијан Голубовиќ како што е познато, од неодамна е повторно слободен човек, со оглед на тоа дека ја одлежа затворската казна која траеше осум години....
Вести Свет

ЕЦБ: Еврата безбедни – не пренесуваат корона

Слободен печат
ЕЦБ спровела истражување во неколку европски лаборатории, според кои„корона вирусот може да се задржи на површината на нерѓосувачки челик како што се рачките на вратите...
Вести Економија

Банкнотите не претставуваат посебен ризик за пренесување на коронавирусот

Слободен печат
Допирањето банкноти не претставува посебен ризик од инфекција со новиот коронавирус. Тоа го изјави германскиот директор на Институтот за инфективни болести Роберт Кох. „Пренесувањето на...
Вести Економија

Дали плаќате со пари или картичка? Еве што не тера да трошиме

Слободен печат
Ако имате во паричникот банкноти со апоени од 50 и 100, може да заштедите пари. Психологот Мери Грешам вели дека луѓето обично размислуваат двапати пред...
Вести Економија

Околу 20% од јапонските домаќинства користат електронски пари

Слободен печат
Скоро една петтина од јапонските домаќинства користат електронски пари за мали набавки, според студијата на истражувачкиот институт во централната банка на земјата, што сигнализира дека...
Вести Економија

Кои банкноти први ќе го добијат името „Северна“?

Слободен печат
Како што беше најавено уште во март, според одлуката која ја потпиша гувернерката Анита Ангеловска-Бежовска, новото име на државата ќе стои и на банкнотите. Според...
Хроника

Со лажни денари купувале во Кавадарци и околијата

МИА Агенција
Полициската страница Кавадарци поднесе кривична пријава против Б.Ч.(27), Љ.Т.(30) и С.О.(20), сите од Кавадарци, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „фалсификување пари”....
Хроника

Со фалсификувани банкноти пазарел во маркет

Слободен печат
На 03.07.2019 во 10.40 часот во Полициската станица Пробиштип, вработен во маркет пријавил дека непознат сторител платил артикли во маркетот со банкнота која била фалсификувана....
Вести Ви Препорачуваме Економија

Од утре во оптек новите банкноти од 100 и 200 евра: ШТО СО СТАРИТЕ?

Слободен печат
Европската централна банка утре ќе ги пушти во оптек редизајнираните банкноти од 100 и од 200 евра. Банкнотите се последните во низата кои ја сочинуваат...
Вести Економија

Познато е кога ќе ги добиеме банкнотите со новото име на државата

Слободен печат
Првите пари со новото име на државата ќе бидат пуштени во оптек на почетокот на наредната година. Како што соопшти денеска гувернерката на Народната банка...