Од момче кое не може да порасне до најдобриот фудбалер во светот: Ова е животната приказна на Лионел Меси

Лионел Меси/ фото: EPA-EFE/Kiko Huesca

Еден од најдобрите светски фудбалери немал лесен животен пат. Во потрага по спасоносен лек како ниско момче од Аргентина, дојде во Барселона од која со тешко срце мораше да се откаже по 21 година, па кариерата ја продолжи во Париз, каде се пресели со неговата сопругата и љубов од детството.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Луѓето кои не следат фудбал знаат кој е Лионел Меси (34). Еден од најдобрите светски фудбалери, минијатурен Аргентинец со чудесни вештини, висок само 169 или според други извори 170 см, кој го привлекува вниманието откако дојде во Европа од родното Росарио. Добитникот на рекордни шест златни топки, награда за најдобар играч и исто толку златни копачки за најдобар голгетер, сето тоа го постигна во само еден клуб – Барселона.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Лионел го напушти својот клуб во кој помина 21 година од животот. Не затоа што сакаше да ја заврши кариерата во ФК Барселона, туку затоа што финансиски исцрпената Барселона повеќе не можеше да си го дозволи. Финансиски моќниот клуб ПСЖ можеше да го плати Меси по што Аргентинецот повторно се сретна со својот пријател Нејмар, Бразилец со кој претходно играше во Барселона.

Разделбата беше изненадувачка бидејќи речиси до последен момент сите, вклучително и Меси, веруваа дека Барселона ќе најде начин да го задржи во клубот. Веста дека тоа нема да биде возможно му ја соопштил неговиот татко Хорхе, кој е и негов менаџер, а по првичниот шок дојде уште еден – како да им објасни на сопругата Антонела и нивните деца, особено на најстариот син, деветгодишниот Тиаго, кој ги обожава и клубот и градот во кој живеат?

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


На прес-конференцијата по веста дека заминува од клубот, Меси се расплака кога виде дека меѓу луѓето кои дојдоа да го испраќаат се и неговите поранешни соиграчи, па неговата сопруга Антонела, која седеше во првиот ред, мораше да му даде марамче. Во Париз неколку дена подоцна илјадници луѓе го поздравија како божество, сите на стадионот го скандираа неговото име… На дресот на ПСЖ го има бројот 30, каков што го имаше во Барселона на почетокот на кариерата, а иако тој нема одиграно ниту еден натпревар за новиот клуб – сите 150.000 негови дресови, колку што имаше на залиха во онлајн продавницата на ПСЖ, беа продадени за само седум минути.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Тоа е голем успех за момчето од Аргентина, кое како момче дојде во Европа не само поради фудбалот, туку и поради лекувањето на недостаток на хормон за раст, за кој никој во неговата татковина не можеше да плати.

Лионел Меси е роден на 24 јуни 1987 година во Росарио, незабележителен индустриски град на околу 400 километри северно од Буенос Аирес. Син на работникот во фабрика Хорхе Меси и Селија Кучитини, чистачка со скратено работно време. Заедно со Лионел, парот ги има синовите Родриго и Матијас и ќерката Марија Сол. Хорхе Меси има шпански и италијански корени, а неговата сопруга е Италијанка по татко и мајка.


На мајката на Меси, Селија, во куќата и околу децата и помагала нејзината мајка, бабата на Лионел, на која и денес и го посветува секој гол. Токму таа го одведе на неговиот прв тренинг, фудбалскиот клуб Грандоли, каде што децата ги тренираше таткото на Лионел, во слободно време тренер како голем вљубеник во фудбалот. Во него играа и двајцата постари браќа на Лионел, како и неговите братучеди Максимилијано и Емануел Бјанкуки, со кои и онака цел ден трчаше по топката во дворот на нивната куќа. Сите во семејството беа опседнати со фудбалот, и иако таткото чувствуваше дека Лионел е премногу млад и низок за да им се придружи, баба Селија истраја во својата намера да го прими во тимот, каде што брзо покажа дека може да се справи со постарите и со поголеми момчиња. Приказната се повтори кога тој тргна на училиште.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Првиот ден беше исфрлен од теренот бидејќи беше пренизок, но не сакаше да се откаже и им покажа на другите момчиња дека толку добро дрибла што подоцна секогаш го избираа меѓу првите. Неговиот брат му го дал прекарот Ла Пулга (мува), бидејќи играл како да му се залепила топката. Добивал и други слични прекари, Оса или Атомска оса, а подоцна, кога се преселил во Њуелс Олд го забележале скаути од елитниот аргентински клуб Ривер Плата од Буенос Аирес.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Го повикале да дојде кај нив на проба, а претходно на систематски преглед. Лајонел тогаш имал 11 години и иако бил мал за својата возраст, никој од семејството не се посомневал дека тоа е нешто необично. Но, една недела откако заминал во Буенос Аирес, клубот му соопшти на Хорхе Меси дека неговиот син е многу талентиран, но дека му недостига хормон за раст и дека никогаш нема да порасне повеќе од 140 сантиметри. Тоа било шок за семејството. Терапија има, но не е евтина – околу илјада долари месечно, што е многу пари, особено во Аргентина, каде тогаш владеела голема економска криза. Њуелс Олд Бојс му кажале на Хорхе дека немаат пари, а ниту од Ривер Плата не сакале да превзмат таква обврска.

Очајното семејство ја потрошило целата своја заштеда на лекувањето на Лионел, а потоа почнало да бара спас во Европа, обидувајќи се да најде клуб кој ќе го преземе лекувањето на нивното исклучително талентирано момче.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


„Имав 11 години, а бев висок 132 сантиметри. Не беше прашање на суета“, тврди Меси. Бидејќи имаа роднини во Шпанија, во Каталонија отпатуваа за Барселона и успеаја да се договорат Лионел да дојде на проба во познатиот клуб. Кога го виде помладиот тренер, не можеше да поверува дека некој толку кревок сака да игра фудбал. Но, по само неколку минути ја увиде неговата умешност и реши да го прифати во својот тим. Сепак, не помина сè така лесно. Клубот не сакаше веднаш да го потпише договорот, па задоцни извесно време додека таткото на Хорхе не му даде ултиматум на тренерот – синот да замине на друго место. Тие разговараа во ресторан, па Чарли Рајшах брзо склопи договор на хартиена крпа и му го даде на Хорхе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Родителите на младиот Лионел прашале дали сака да живее во Барселона, а тој одлучил дека ќе остане. Така, срамежливото, повлечено момче им се придружи на своите врсници во фудбалскиот камп на Барселона, Ла Масија, каде што пораснаа неговите подоцнежни соиграчи во сениорскиот клуб – Иниеста, Пике и други. Тој вредно тренирал со нив, одел на училиште, живеел во кампот – и бил лекуван.

„Да не му вбризгавме хормон за раст, Меси денес ќе беше возрасен човек со висина од максимални 150 сантиметри. Не можете да лекувате генетски нарушувања, но возможно е кај деца кои имаат недостаток на хормон за раст“, ​​објаснил др. Шварцштајн, кој го лекувал Меси во Барселона.

Животот во новиот град не бил лесен за еден млад човек од друг континент. Не бил заинтересиран да предава на училиште, но никогаш не го пропуштил.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


„Меси имаше само една цел. Сакаше да игра фудбал, а ако треба да оди на училиште за тоа, ќе ја плати таа цена. Најмногу му беше досадно компјутерската наука, воопшто не го интересираа компјутерите“, истакнал еден од неговите професори Меси со кој и денес комуницира.

Мајката на Меси се вратила во Росарио за да се грижи за остатокот од децата, а таткото Хорхе останал во Барселона каде неговиот син се проби низ молскавична брзина низ сите возрасти на најдобрите каталонски и еден од најдобрите шпански клубови. Неговата експлозивност, вештините за ракување со топката, брзото размислување, дисциплината во играта – во се беше чекор пред другите. Веќе на 17 години играше за сениорите на Барселона и го постигна првиот гол со што дебитираше во аргентинската репрезентација.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


„Тој е мојот наследник“, изјави познатиот аргентински фудбалер Диего Марадона.

На почетокот на кариерата, сепак, имаше многу проблеми со повредите и којзнае дали ќе постигнеше таков успех доколку тренерот не го прашаше дали внимава на исхраната. Кога дознал дека јаде стек секој ден во еден аргентински ресторан во Барселона и цело време пиел слатки газирани пијалаци, го убедил да јаде поразновидно – и поздраво – што го зајакнувало неговото тело, а повредите биле сè помалку. Дотогаш тој пораснал до сегашната висина од 169 см, но некои навики ги задржал и по прекинот на лекувањето – сè уште спие час или два после тренинг и ручек, што е ритуал од кој не сака да се откаже. Не само што се опорави од тренинзите туку и затоа што тоа му беше советувано од лекарите додека се лекуваше.

„Растеш додека спиеш“, му рекоа. Не му пречи никаков шум, спие на каучот во дневната соба со вревата на телевизорот, чврчорењето на децата, кучето скока по него… Како што стануваше се поважен играч на трофејниот каталонски клуб, со кој освои се што може да се освои стана еден од најплатените спортисти во светот. Милиони штотуку влегоа на неговата банкарска сметка, не само од клубот туку и од спонзорските договори. Иако, за разлика од неговиот вечен ривал Кристијано Роналдо, тој не е заинтересиран да се промовира како бренд, Меси заработува и милиони од спонзори.

Неговиот имиџ на тивок, семеен човек не беше нарушен од финансиски скандал – во 2013 година беше откриено дека неговите адвокати основале офшор компании за да заработат од спонзорски договори меѓу 2007 и 2009 година, а со тоа шпанската држава била оштетена со данок од 4,1 милиони евра. Меси пред судот изјави дека не знае ништо за овие махинации, плати околу три милиони евра заостанати и казни и продолжи да игра фудбал како ништо да не се случило.

„Јас само играм фудбал. Потпишував договори затоа што му верував на татко ми, а тој им веруваше на нашите адвокати“, објаснил фудбалерот.

И за разлика од Роналдо, со кого беа поврзани многу светски убавици во претходните години, Меси е многу посамоуверен во љубовниот живот. Имаше неколку врски, но со години е во брак со Антоанела Рокуцо, убавица од неговиот роден град Росарио. Тие се запознале кога тој имал девет години. Антонела е една година помлада и е братучетка на неговиот најдобар пријател Лукас Скаље, со кој играл фудбал на PlayStation. Веднаш му се допаднала, па поради неа се почесто доаѓал кај пријателот, но на 12 години замина во Барселона, па неговите младешки симпатии не можеа да прераснат во нешто поголемо.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Меѓутоа, во 2007 година судбината повторно ги спои. Кога пријателот на Антонела загинал во сообраќајна несреќа, Лионел се вратил во Росарио и ја утешил. Старите чувства повторно се разгореле и двајцата сфатиле дека се создадени еден за друг. Две години подоцна, Антонела ги прекинала студиите и поради него се пресели во Барселона и оттогаш се неразделни. Лионел на почетокот ја криеше нивната врска, но во 2010 година призна дека во неговиот живот, покрај фудбалот, има простор и за љубов.

„Ние сме во врска веќе неколку години и сме среќни“, истакнал фудбалерот.

Двојката живеела во ексклузивната област Кастелдефелс во Барселона, во голема, но едноставно опремена куќа, со нивните три деца. Тиаго е роден на 2 ноември 2012 година, а Меси го пропушти тренингот за да биде со Антонела во породилната сала.

„Денес сум најсреќниот човек на светот. Се роди мојот син“, напиша тогаш фудбалерот на Фејсбук. Три години подоцна, на 11 септември, тој го пропушти тренингот пред натпреварот со Атлетико поради раѓањето на синот Матео, а на 10 март 2018 година не одигра натпревар против Малага за да присуствува на раѓањето на синот Чиро. Една година претходно, Лајонел и Антонела се венчаа, во нивниот роден град Росарио, во хотелот и казиното Сити Центар, во озлогласениот кварт Лас Флорес, управуван од банди, иако со годишен приход од околу 80 милиони долари, можеа да си дозволат многу повеќе, поточно некоја луксузна дестинација.

Но, Лајонел и неговиот татко не сакале да трошат пари. И иако сакале да ги кажат заветите пред свештеникот, тоа не било возможно во казиното, па ги венчал локален матичар, чие доаѓање било платено по неговата сегашна стапка од 7.000 пезоси – околу 450 куни. А освен роднините и пријателите на фудбалерите со кои играше во Барселона, на свадбата присуствуваа и сите нивни пријатели од Росарио. За разлика од многу познати личности, Меси не е променет во однос на приватниот живот.

Неговото семејство сè уште е најважното нешто на светот. Таткото на Хорхе му е менаџер, му помага и мајка му, едниот брат го води одделот за односи со медиумите, а другиот се грижи за неговиот дневен распоред. Меси се грижи и за своите пријатели од  Росарио и секогап им помага кога ќе дојде во родниот град. Комуникацијата продолжила и во Париз, каде што моментално живее со семејството во хотелот „Le Royal Monceau“, каде ноќевање чини околу 18.000 евра – додека не најде соодветен дом. А дали Париз во приказната за Лионел Меси, еден од најдобрите светски фудбалери, ќе биде само минлива епизода или, со оглед на неговата возраст, сцена на крајот на големата кариера, останува да видиме.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Leo Messi (@leomessi)


Подобро на тренинг отколку во кревет

Иако Меси не се поврзува со никакви брачни скандали, тоа не значи дека отсекогаш бил невин. Пред да започне врска со Антонела Рокуцо, со која подоцна се ожени, се забавуваше со шпанската манекенка за долна облека Макарена Лемос и зајачицата на Плејбој, Лусијана Салазар, а имаше и неколку афери. Додека играше во Барселона како млад, соиграчи му беа Роналдињо и Деко, љубители на бурниот ноќен живот и речиси е сигурно дека научил нешто од нив. Но, надвор од теренот не беше толку брилијантен како на теренот со топката, тврди аргентинската старлета Ксоана Гонзалес, која го запознала кога како млад фудбалер во Буенос Аирес се подготвувал за настапи со репрезентацијата.

„Обезбедувањето ми пријде во клубот и ми рекоа дека некој сака да се запознае со мене. Бев заинтригиран кој би можел да биде и се изненадив кога го видов Лео Меси. Помислив како може самиот да ми пријде и да не испрати обезбедување, но потоа забележав дека е многу срамежлив па му простив. Почнавме да разговараме за музика, излегување и по некое време отидовме во неговиот хотел. И, морам да признаам, не бев воодушевен од неговата изведба. Да кажано на фудбалски јазик, го опфатив целиот терен, па очекував да придонесе, но тоа не се случи. Во еден момент се почувствував како да сум во кревет со мртов човек“ – опишала аргентинската старлета Ксоана Гонзалес за кратката љубовна авантура со Меси.

Милиони во недвижен имот

Иако е тешко да се процени колкаво е богатството на Меси, бидејќи покрај приходите од клубот, тој заработува и од спонзорски договори и инвестиции во недвижнини во Буенос Аирес, неговиот роден град Росарио, Барселона и Париз, а можеби и на други места, престижниот финансиски магазин Форбс тврди дека фудбалерот вреди  „околу 400 милиони долари“. Тој е еден од најплатените спортисти во светот, има богат спонзорски договор со Адидас кој му носи триесет милиони годишно, а во клубот ПСЖ ќе заработува меѓу 30 и 35 милиони долари годишно, плус дополнителни тимски и индивидуални бонуси. Така да не треба да се грижи за пари кога ќе ја заврши својата играчка кариера.

Извор: Еспресо.мк

 

Видео на денот