Од Мерилебон до Карибите: Откриено богатството на деловните партнери на Абрамович

Абрамов и Абрамович/ Фото Sergei Savostyanov / TASS / Profimedia

Раскошното богатство на деловните партнери на рускиот олигарх Роман Абрамович, меѓу кои нивните офшор инвестиции во одморалиште на остров на Карибите, плановите за реконструкција на црквата Мерилебон и огромна палета на имот во Британија и пошироко, се само дел од оние кои денеска беа објавени во британските медиуми.

Документите што ги виде „Гардијан“ ја прикажуваат големата деловна империја контролирана од руските милијардери Александар Абрамов и Александар Фролов.

Деловните партнери имаат заеднички удел од 29% во рускиот производител на челик и јаглен Евраз, заедно со Абрамович. Иако не е директно под санкции на ОК, Евраз е именуван во оние против Абрамович и неговите акции се суспендирани. Ниту Абрамов ниту Фролов не беа предмет на санкции во Велика Британија, ЕУ или САД.

Абрамов, челичниот барон кој го основаше Евраз и ја надгледуваше неговата котација на Лондонската берза во 2005 година, беше награден со руско одликување за добробит во 2017 година. Тој беше сликан со Владимир Путин и рускиот министер за одбрана, Сергеј Шојгу, на церемонијата на доделување.

Шојгу, Абрамов, Путин/ Фото Mikhail Metzel / TASS / Profimedia

Зборувајќи во Долниот дом, пратеничката од Лабуристичката партија Маргарет Хоџ го нарече Абрамов како еден од бројните руски милијардери, „кои ги заработиле своите пари само затоа што се блиски до Кремљ и го одржуваат своето богатство само затоа што останале блиски со Кремљ“.

И двајцата беа именувани на „Списокот на Путин“ од 210 истакнати Руси објавени од Министерството за финансии на САД во 2018 година.

Објавувајќи санкции за Абрамович, владата рече дека верува дека Евраз може да прави челик за руската војска, вклучително и за нивните тенкови. Компанијата го негираше ова, велејќи дека доставува челик само за инфраструктурата и градежниот сектор.

Како изгледа нивното портфолио?

Заеднички, Абрамов и Фролов имаат извонредно портфолио, вклучувајќи повеќекратни инвестиции во ОК. Документите што ги виде Гардијан покажуваат дека тие вклучуваат:

  1. Западен Каикос, карипски остров наменет да се развие како луксузен туристички остров.
  2.  Коинвестиција во обновата на црквата All Souls во близина на Мерилебон, Лондон, за да вклучи канцелариски простор.
  3. Shepherd’s Bush пазар во Лондон, преку инвестирање во компанијата со цел да стекне мнозински удел.
  4. Канцелариски простор во Лондон, Лестер и Глазгов.
  5. Заедница за голф во Прага со неколку хотели и спа центри.
  6. Земјиште и делумно изграден хотел во Миконос, заедно со оперативниот партнер.
  7. Канцеларија на улицата Клифорд, една од најпрестижните адреси на Мејфер во Лондон.

Инвестициите на парот со имот во Обединетото Кралство изнесуваат повеќе од 100 милиони фунти.

Абрамов и Фролов ја контролираат својата глобална мрежа на инвестиции преку Волин Холдинг – ентитет со седиште на Британските Девствени Острови, даночен рај и јурисдикција за финансиски тајни.

Инвестициите на Волин, кои вредат повеќе од 500 милиони евра, за возврат се управувани од Kew Capital LLP со седиште во Мејфер, која е основана по котација на Евраз за FTSE.

Во известувањето за санкциите, британската влада тврдеше дека Абрамович ефективно го контролира Евраз и дека компанијата испорачувала стоки и услуги на руската влада што може да придонесе за инвазијата на Украина.

Абрамович ги негираше обвинувањата

Евраз негираше дека неговиот челик бил користен за изградба на руски тенкови и рече дека Абрамович немал „ефикасна контрола“.

Сепак, во 2012 година потпиша петгодишен договор за снабдување со железнички тркала и „метал“ на UralVagonZavod, руска компанија која е најголемиот светски производител на борбени тенкови. Произведува Т-72 и Т-90 кои денес се во употреба во Украина.

Откако беше додаден на списокот со санкции на ОК, имотот на Абрамович е замрзнат, што значи дека тој не може да го продаде својот удел во Евраз. Тој купи удел од 41% за 1,6 милијарди фунти во 2006 година од Абрамов и Фролов. Големината на уделот оттогаш се намали на 29%, но вредеше 2,5 милијарди фунти на почетокот на годината, пред војната во Украина да предизвика колапс на цената на акциите.

Целиот одбор на директори поднесе оставка, а акциите на компанијата се суспендирани од LSE од 10 март.

Видео на денот