Облак: Нема да биде лесно, но дојдовме по трите бода!

Македонската фудбалска репрезентација в четврток од 20.45 часот против Словенија ќе го игра седмиот квалификациски натпревар, што е многу важен за пласман на континенталниот собир во 2020 година.

На денешната прес конференција, првиот репрезентативен голман на Словенија, Јан Облак има пофалби за нашата репрезентација, и воедно истакнува дека задачата нема да биде лесна.

– На првиот дуел пред нашите навивачи Македонија се покажа како една силна репрезентација, која има добар тим, индивидуалци. Не остваривме резултат каков што посакувавме на тој дуел (1:1). Затоа сега се надеваме дека в четврток ќе биде поразлично и покажеме многу повеќе. Знаеме дека нема да ни биде лесно. Македонија игра дома, атмосферата очекувам да биде одлична. Едвај чекаме да започне натпреварот. Се надевам дека на крајот ќе ги освоиме трите бода – вели Облак, чуварот на мрежата на Атлетико Мадрид.

Прочитајте и...  Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Додаде играта на Словенија напредува од натпревар во натпревар, иако призна дека е променлива формата кај дел од играчите.

– Мораме да покажеме поголема желба за игра, за победа. Со „ладна глава“ да му пристапиме на мечот. Трпеливо да ја чекаме шансата, да не брзаме – додаде Облак.

Прочитај повеќе

Елмас би можел да игра со Фалкао, Бабел, Арда Туран..!

Слободен печат

ЛЕ: „Ѓаволски“ тешко, но Фернандеш ги решава сите проблеми! (ВИДЕО)

Слободен печат

Интер во првото европолуфинале после 10 години! (ВИДЕО)

Слободен печат

ИНТЕРВЈУ Филип Деркоски: Одлично е чувството кога ќе се вратите победнички во пливачките води!

Ливерпул си купи нов бек за 11 милиони евра

Слободен печат

Вавринка: Да му делам лекции? Ѓоковиќ носи поголема одговорност од сите нас!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Гатузо не брза за нов договор со „наполитанците“

Слободен печат

Конечна одлука: Санчо останува во Борусија Дортмунд!

Слободен печат

И најдобриот стрелец во лигата го напушти Вардар

Слободен печат

ФФМ: Стадионот во Прилеп може да организира и вечерни натпревари!

Слободен печат

Кореа и Врсаљко се заразените играчи во Атлетико Мадрид

Слободен печат

Наков и Николовски, старо-нов репрезентативен потенцијал во Џио Струмица

Слободен печат