Нвидиа забележа значително зголемување на профитот поради вештачката интелигенција

Нвидиа / Фото EPA/RITCHIE B. TONGO

Американскиот производител на чипови Нвидиа објави скок во профитот и приходите на почетокот на годината благодарение на бумот во генеративната вештачка интелигенција. Во тримесечниот период завршен на 28 април, првиот квартал од фискалната година 2024/2025 на Нвидиа, приходите беа речиси четири пати повисоки отколку во истиот период во 2023/2024 година, скокнувајќи на 26 милијарди долари.

Во бизнисот со центрите за податоци, тој беше дури пет пати поголем и достигна 22,6 милијарди долари. Нето добивката беше нешто повеќе од седум пати поголема од почетокот на претходната деловна година и изнесуваше 14,88 милијарди долари. Нвидиа започна како производител на графички картички пред да го префрли својот фокус на технологии кои се користат за учење на апликации за вештачка интелигенција.

„Започна нова индустриска револуција – компаниите и земјите соработуваат со Нвидиа за да ги префрлат традиционалните центри за податоци вредни трилиони долари на компјутери со голема брзина, градејќи нов тип на центри за податоци – фабрики за вештачка интелигенција“, рече извршниот директор Јенсен Хуанг.

„Моторот за раст за нашиот бизнис со центри за податоци беше силната побарувачка за генеративна обука за вештачка интелигенција, која продолжува да се забрзува. Покрај давателите на облак услуги, генеративната вештачка интелигенција се прошири и на компании за потрошувачки и корпоративен интернет, национална вештачка интелигенција, клиенти во автомобилскиот и здравствениот сектор“, истакна шефот на американскиот гигант“, додаде Хуанг.

„Националната вештачка интелигенција“ ја опфаќа, според дефиницијата на веб-страницата на Нвидиа, физичката и податочната инфраструктура, вклучително и јазичните модели од големи размери развиени од тимови во поединечни земји, обучувајќи ги за достапните податоци за промовирање на инклузивноста на дијалектите, културата и практиката.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот