Нови правила за влез во Грција преку Промахонас, дозволени и директни летови од Велика Британија

За туристите од земјите за кои е дозволено патување во Грција, а кои од граничниот премин Промахонас (Кулата) планираат да влезат кај јужниот сосед, од денеска важат нови правила, односно задолжителна е потврда на англиски јазик за негативен тест за Ковид-19, јави дописничката на МИА од Атина.

Откако во изминатиот период беше зголемен бројот на позитивни „увезени” случаи, особено од конкретниот граничен премин со Бугарија, што воедно е и единствениот отворен за туристи, грчката Влада, во петокот донесе одлука за воведување дополнителни мерки.

Туристите, ќе треба во период од 72 часа пред патувањето да имаат направено молекуларен тест PCR во државна или приватна лабораторија, сертифицирана од надлежната служба на земјата, а резултатот да биде негативен.

Прочитајте и...  Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Во потврдата на англиски јазик, треба да бидат вклучени име и презиме, број на пасош или лична карта.

Портпаролот на грчката Влада, Стелиос Пецас, на редовниот брифинг со новинарите во понеделникот истакна дека потврдите детално ќе се проверуваат, а во случај на „неавтентичен, фалсификуван документ ќе се воведат предвидените санкции”.

Сите туристи, независно од начинот на кој пристигнуваат во Грција, потребно е да го имаат пополнето и специјалниот образец PLF (Passenger Locator Form), преку интернет страницата https://travel.gov.gr, најдоцна претходниот ден пред патувањето, а не во период од 48 часа како што важеше претходно.

Паралелно, од денеска, стапува во сила уште една одлука на официјална Атина – дозволени се директните летови од Велика Британија кон Грција.

Прочитајте и...  Преговорите за идеален наставен модел од септември продолжуваат, МОН инсистира на часови со физичко присуство

Пецас во понеделникот објасни дека во периодот од 1 до 11 јули на влезните точки во земјата биле направени 67.797 тестови, од кои 218 (0,35 отсто) биле позитивни, но бројот на туристи заразени со Ковид-19 бил четири пати поголем на Промахонас,отколку на пример, на атинскиот аеродром.

Националната организација за јавно здравје на Грција вчера соопшти за 58 нови случаи на Ковид-19, од кои 28 се по направените тестови на влезните точки во земјата, додека, пак, уште шест позитивни случаи се кај туристи, но кои доброволно се тестирале за време на нивниот престој во земјата.

Од почетокот на епидемијата во Грција се регистрирани вкупно 3.883 случаи на Ковид-19.

Прочитај повеќе

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

За викендот нестабилно време со пороен дожд и грмежи

МИА Агенција

ВО ЖИВО: Пендаровски му го врачува мандатот за Влада на Заев

Слободен печат

Без струја утре жителите на општините Сопиште, Бутел и Центар

МИА Агенција

Турскиот брод „Оруч Рејс” излезе од грчкиот континентален гребен, но повторно се враќа назад

Слободен печат

КСС: Инспекторите да ги засилат контролите на спроведувањето на мерките за заштита од Ковид-19

МИА Агенција

Скопјанец обвинет за непочитување на здравствените мерки при организација на фудбалски турнир

МИА Агенција