Нови датуми ќе имаат финалните мечеви во ЛШ и ЛЕ

Како што известуваат од УЕФА, работна група ги анализира достапните опции и во догледно време ќе се донесат нови одлуки за завршните натпревари.

Првите луѓе на европскиот фудбал поради пандемијата на коронавирусот денеска официјално ги одложија финалните натпревари во Лигата на шампионите, Лига Европа и женското финале во ЛШ.

Како што информираат од УЕФА, новите датуми за одигрување на завршните мечеви ќе се дознаат во наредниот период.

– Уште не е донесена одлуката за новите датуми. Работна група ги анализира достапните опции. Оваа група беше формирана минатата недела на конференциска седница со претставниците на европскиот фудбал, која ја водеше претседателот на УЕФА, Александер Чеферин. Воедно групата започна со преглед на календарот. Одлуките ќе бидат објавени во догледно време – соопшти УЕФА.

Прочитајте и...  Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Одлучувачкиот дуел за трофејот во ЛШ беше закажан за 30 мај во Истанбул (Турција), финалето во Лига Европа требаше да биде одиграно на 27 мај во Гдањск (Полска), а женското финале во ЛШ на 24 мај во Виена (Австрија).

Како што е веќе познато, одложено е и Европското првенство кое што треба да се одржи во 12 градови. Од ФФМ најавија дека полуфиналето во УЕФА Лигата на нации помеѓу Македонија и Косово во Скопје ќе се игра на 4 јуни 2020 година.

Прочитај повеќе

Србиновски останува и следната сезона на клупата на Гостивар

Слободен печат

На кои фудбалски стадиони има најдобра атмосфера, високо на листата и еден од соседството (ВИДЕО)

Слободен печат

Италија плаче заедно со Гатузо, почина неговата сестра

Слободен печат

Ова е сериозно, што ако Тајсон почине во рингот

Слободен печат

Тренерот на Сан Антонио распали по претседателот на САД: Трамп е кукавица без мозок и идиот

Слободен печат

Девојките во транс, Шпанецот има поубаво тело од Роналдо (ФОТО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

КК Гостивар со нов претседател се подготвува за АБА2 лигата

МИА Агенција

Тажна вест, почина НБА легенда

Слободен печат

Барселона најде пари за трансферот на Лаутаро

Слободен печат

Челси и Јувентус пред договор, Сари го носи миленикот во Торино

Слободен печат

Сите спортисти ќе се тестираат пред почетокот на сезоната

Слободен печат

Клубовите го поддржаа предлогот, крај на одбојкарската сезона во Македонија

Слободен печат