Никола Тесла и жените: Синот на Мик Џегер ќе снима филм за тајните љубови на славниот научник

profimedia

Режисерот и продуцент Џејмс Џегер, синот на Мик Џегер, се подготвува да сними нов филм за Никола Тесла.

Станува збор за љубовна драма во која се прикажуваат сите жени кои биле вљубени во големиот научник.

Главниот глумец кој би го глумел Тесла уште не е избран, но се преговара со Катарина Радивојевиќ, која живее во Њујорк, да ја глуми најголемата љубов на Тесла.

Facebook

Филмот со работен наслов „Никола Тесла и жените“ би се снимал првично во Србија, а потоа во Америка.

Џегер открил дека со ликото и делото на Никола Тесла се запознал на студиите.

„Купив 30 книги за Тесла и ги прочитав за три години. Потоа напишав сценарио. Буџетот за филмот изнесува 74 милиони долари, а еден од најдобрите холивудски продуценти, Ридли Скот, би требало да ја преземе режисерската палка“, открива Џегер.

„Постоела љубовна врска меѓу Тесла и Катарина Џонсон. Љубовта на Тесла и Катарина, како и љубовта со Ленка Дунџерски се обвиени со велот на тајната и интимата. Со тоа ќе се занимава мојот филм“, рекол Џекер.

View this post on Instagram

London raised James Jagger, son of Mick, follows O'Shea Jackson (son of Ice Cube) on screen as he makes his first major television debut in Martin Scorcese's 'Vinyl' as Kip Stevens, lead singer of rock band Nasty Bits. The new HBO series also backed by Sir Mick, was filmed at Steiner Studios in Brooklyn Navy Yard. We're hoping the UK's own Pinewood may see some action in season 2! Jagger is said to have been inspired by his Harrodian drama teacher to pursue a career in acting and was a classmate of Robert Pattison. #film #jamesjagger #jagger #star #rollingstones #vinyl #biopic #new #hbo #london #newyork #rocknroll #singer #brooklyn #studio #actor #acting #media #creative #scorcese #redcarpet #best #awesome #cool #profile #robertpattison ? @juanjomolinaphotographer

A post shared by Something Curated (@somethingcurated) on

Видео на денот