Никола Груевски нема да биде почесен претседател на ВМРО-ДПМНЕ, партијата ќе го укине тој статус

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, во синоќашната емисијата „24 Отворено“, најави дека Никола Груевски повеќе нема да биде почесен претседател на опозициската партија, бидејќи се укинува тој статус.

Покрај таа функција, се укинуваат и уште неколку други места во партијата.

Мицкоски не сакаше експлицитно да открие дали тоа се прави за партијата да се огради од политиките на поранешниот премиер Никола Груевски, кој е прогласен за почесен претседател во моментов, но истовремено е пребеган азилант во Будимпешта избегнувајќи ја двегодишната казна затвор за случајот „Тенк“.

Прочитајте и...  Петровска пред припадниците за брзо распоредување: Грижата за условите во кои работите е обврска на политичарите

Прочитај повеќе

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат

Кочанчанец удирал продавач со тврд предмет, зашто овој му рекол да носи маска

Слободен печат

Филипче: Споредувањето на простите бројки на регионално ниво нема смисла, треба да се знае на што се должи растот на заболени

Слободен печат

До 2030 година Јапонците планираат да ги затворат сите термоелектрани

Слободен печат

Филипче: Охридската болница е позната по својата експертиза, здравствениот систем е столбот на државата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Русија е подготвена да го извезува лекот авифавир

Слободен печат

Одоберни приоритетите за соработка помеѓу С. Македонија и ОН за 2021-2025

Слободен печат

Спасовски: За две ипол години во Чучер Сандево реализиравме два патни инфраструктурни проеки

Слободен печат

Скопје ЗОО добива Авантура парк за деца

Слободен печат

Експлозија во фабрика за пиротехника во Турција: Повеќе од 150 работници блокирани, повредени најмалку 56 лица

Слободен печат

Јовановски поднесува кривични пријави за најмалку 30 лица

Слободен печат