Никол од Пула проговори за проблемот со акните: Ме избегнуваат бидејќи им се гадам, ме викаат чудовиште - Слободен печат

Никол од Пула проговори за проблемот со акните: Ме избегнуваат бидејќи им се гадам, ме викаат чудовиште

Никол Смољан од Пула има тешок облик на акни, а со својот пример се бори против предрасудите.

Младата девојка од Пула ја воодушеви јавноста кога одлучи да проговори за проблемот со акните.

Никол Смољан од Пула има тешок облик на акни, а со својот пример се бори против предрасудите.

17-годишната девојка храбро истапи во јавноста со својот естетски и здравствен проблем кога на Инстаграм објави фотографија од лицето кое ѝ е густо прекриено со акни, кои притоа се болни.

Фотографиите ги направила Марина Каиќ, а после објавата стигнале безброј пораки со подршка, но и многу прашања од девојките кои се соочуваат со истиот проблем.

„Искрено ниту сама не знам како да почнам, но последните неколку дена имам силна потреба да ја споделам оваа приказна со луѓето. Сметам дека за тоа би требало да се зборува, бидјеќи тука не се работи толку многу за физичкиот изглед како што ќе приметат и повеќето (поради што не судам). Овде се работи за борба. Се борам самата со себе. Ова е онаа борба поради која самодовербата безмилосно паѓа во минус и борба каде што сите „имаат“ поголема моќ од тебе. Бидејќи „ти не вредиш“. Каде „нема што да правиш надвор, бидејќи шминката не ти помага“. Каде „пријателите“ избегнуваат кафе и дружење во јавност, бидејќи им се гадиш. Благодарам на тоа, на предрасудите и понижувањето. За жал од најблискиот круг на познаници, оние од кои би очекувал човек подршка, потполно недостига.“

View this post on Instagram

Iskreno ni sama ne znam kako krenuti ali već zadnjih par dana imam snažnu potrebu podjeliti ovu priču sa ljudima. Smatram da se o ovome treba pričati jer se tu ne radi toliko o fizičkom izgledu kao što će večina samo to i primjetiti (zbog čega ih ne sudim). Ovdje se radi o borbi. Borbi sa samim sobom. Ovo je ona vrsta borbe zbog koje samopouzdanje nemilosrdno pada u minus i vrsta gdje svi "imaju" veću moč od tebe. Jer "ti ne vrijediš", "jer si ružan/na" i "izgledaš kao čudovište". Gdje "nemaš što raditi vani jer ti ni šminka ne pomogne". Gdje "prijatelji" izbjegavaju kave i druženja na javnom mjestu jer im se gadiš. Hvala na tome, na predrasudama i poniženjima. Na žalost, iz najbližeg kruga poznatih, onih od koje bi se očekivala podrška, potpuno je izostala. Ovo je borba koja me naučila da nisu svi ljudi koje sam smatrala prijateljima, zaista prijatelji. Zapravo sam shvatila da jedino što mogu je biti zahvalna što sam na ovakav način morala naučiti što znači biti prijatelj. I bilo bi mi drago, koliko god da je moguće da se priča o ovome. Ne o meni. Nego općenito stanete i zapitate se. Danas i našem društvu fizički izgled je jedino što vrijedi i što je potrebno. Stari, nema veze ako si glup bitno da dobro izgledaš!!! Nas privlači vanjski izgled i to je u redu, takvi smo po prirodi ali to nije ključ za koji se trebaš vezati. Vanjski izgled se može iznenadno promjeniti radi nekog utjecaja baš kao što se meni dogodilo ALI ono što je unutar nas, e to je ono što se ne mjenja. I za kraj… želim reći ljudima koji se nose sa istim stvarima poput akni, mitesera,.. To što sada imaš na licu to je prolazno, a male duše koje su te odbacile radi toga jer si "čudovište" će se sa time nositi cijeli život. Mala im je duša za lijepu riječ i podršku, ne stane im ništa dobroga u usta jer su se zagadila ružnoćom. Nije to tvoja briga, nego njihova. #hvala #share #acnescars #acne #acneproblems #youarebeautiful #behappy #youredifferent And…NEVER forget to smile! Veliko HVALA za veliku podršku i slike kakve sam zamišljala, Photo credit: @marina.kaic ♥

A post shared by @ nicol.smoljan on

Ученичката во Техничкото училиште во Пула со овој статус кој доби преку 20 илјади лајкови, одлучи да пркоси на сите совршености кои се наметнуваат на младите преку друштвените мрежи и медиуми.

„Се започна летоска кога најпрово ми се појавија акните на чело, па набргу се проширија низ целото лице, гради и рамена. Започна да ме боли. Бев очајна и најпрво мислев дека во прашање е проблем поради исхраната. Ги исфрлив млечните производи, масната храна и слаткото, но немаше подобрување. Започнаа да ми се појавуваат жолти лушпи, па отидов на дерматолог да видам што понатака. Дерматологот рече дека во прашање е бактерија, па ми препиша антибиотик. Откако го испив, добар дел од акните се повлече, но ги има се уште. Се уште се борам“, раскажала таа за сајтот 24sata.hr.

Сега таа вели дека и преостануваат терапии и прегледи, а она што најтешко ѝ паѓа е токму болката, па затоа психички се припрема за секое миење на лицето, а додека спие мора да бара соодветна положба.

Младата девојка од Пула одлучила да се избори, а нејзиниот статус предизвика бројни воодушевувања и доби подршка од целиот регион и пошироко.

Прочитај повеќе

Со женска рака: Поезија од Снежана Стојчевска

Слободен печат

Вашиот адолесцент и сексот: Теми за кои мора отворено да зборувате

Слободен печат

Без титула, но и без пари: Хари и Меган ќе живеат само од лични приходи

Слободен печат

Колку прегратки дневно му требаат на вашето детенце?

Слободен печат

5 превкусни рецепти за вашето бебенце

Слободен печат

Чорба од лук, ем вкусна ем најдобар антибиотик

Слободен печат

Остави Коментар

7 + three =

Прочитај повеќе

Почина мајката на славната пејачка Селин Дион

Најголемите диктатори, освојувале земји во кои самите биле странци (2 дел)

Слободен печат

Идеи за подароци според хороскопските знаци

Слободен печат

Приказни од ЗЛОСТАВУВАНИ ЖЕНИ кои го шокираа БАЛКАНОТ: Професор заклучил ученичка во кабинет, па почнал со своите БОЛНИ дејствија

Слободен печат

Микро чантичките се вратија на голема врата

Слободен печат

Дневен хороскоп за ден 19.01.2020: Овните ќе имаат поволен ден во љубовта и можна е веридба, а Бикот го гони вината.

Слободен Печат