Неверојатен предлог, натпреварите од Серија А да се играат само во Рим

Италијанците не се откажуваат од идејата да го завршат неизвесниот шампионат.

Во време кога спортот е суспендиран, а првенствата во речиси спортови се прекинати и бара начин како да продолжат, постојано излегуваат неверојатни информации, а последната ја лансира римскиот весник „Ла Република“.

Бидејќи Рим е еден од најмалку погодените италијански градови од коронавирусот, весникот има идеја токму во „вечниот град“ да се доиграат преостанатите натпревари од Серија А.

Сите 20 екипи би биле сместени во Рим и околината, каде и би се играле натпреварите со што би се намалила опасноста од зараза од коронавирусот.

Сите членови на екипите нема да смеат да имаат никакви надворешни контакти, освен со фудбалерите од противничките екипи и тоа на теренот, а натпреварите би се играле пред празни трибини.

Прочитајте и...  Федерер не е најдобар тенисер во својата ера - тоа е Новак Ѓоковиќ

Фудбалерите, тренерите и останатите лица редовно ќе се тестираат на коронавирус, а дури ниту на новинарите нема да им биде дозволен пристап на терените.

Ваквиот карантин за екипите од Серија А би трае 45 дена, што е доволно за играчите да имаат мини подготовки и потоа да ја доиграат сезоната.

Досега се одиграни 26. кола во Серија А од вкупно 38, а лидер на табелата е Јувентус со 63 бода, само еден повеќе од Лацио.

Прочитај повеќе

Бордот на НБА одлучи: Сезоната продолжува во Орландо и тоа само со 22 екипи

Слободен печат

Трансфер бомба: Вернер наместо во Ливерпул оди во Челси

Слободен печат

МЗТ Скопје на чекор до АБА Лига: Приморска не доби лиценца во Словенија

Слободен печат

Паника во Барселона, до крајот на сезоната без Меси?

Слободен печат

Екстра засилување за Металург, хрватското легендарно крило Хорват доаѓа во Автокоманда

Слободен печат

Го смени името и ги запали социјалните мрежи , од Мекдоналд стана Бургер кинг

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Комити“ реагираат: Овие момци заслужија титула

Слободен печат

Роналдо ги шокира докторите на Јувентус, се врати посилен од карантинот

Слободен печат

Федерер не е најдобар тенисер во својата ера – тоа е Новак Ѓоковиќ

Слободен печат

Марадона останува тренер на Гимназија

Слободен печат

ФФМ следната недела ќе ги одреди екипите кои ќе играат во Европа, настапот на Вардар неизвесен поради милионскиот долг

Слободен печат

И во Премиер лигата донесено правилото за пет замени

Слободен печат