Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието одби денеска да ја разреши Јанева – Слободен печат
ВестиМакедонија

Не помина предлогот на ВМРО-ДПМНЕ, Собранието одби денеска да ја разреши Јанева

Според партијата на Христијан Мицкоски, дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот „Рекет“, а истовремено дава и одлуки и наредби од притвор, кои се противзаконски.

Денеска во Собранието не беше реализиран предлогот на опозициската партија за тоа да се гласа за разрешување на специјалната јавна обвинителка во оставка Катица Јанева.

Според партијата на Христијан Мицкоски, дополнителен аргумент е што таа е во притвор и е осомничена за случајот „Рекет“, а истовремено дава и одлуки и наредби од притвор, кои се противзаконски.

Парламентарното мнозинство со 58 гласа го отфрли предлогот Собранието денеска да гласа Јанева да биде разрешена.

Според ВМРО-ДПМНЕ, нејасно е зошто власта ја штити Катица Јанева од разрешување на очиглед на целата јавност за нејзината злоупотреба на службената положба.

Претседателот на Собранието Талат Џафери го ставил предлогот пратениците денеска да гласаат за разрешувањето на Јанева, но претходно образложил дека разрешувањето на шефицата на СЈО треба да биде на посебна седница и по претходен политички договор.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close