Не испаѓаат Амиен и Тулуз, потврдено откажувањето на „Лига 1“

Нема сериозен сомнеж за законитоста на одлуката за откажување на првенството, се вели во пресудата…

Највисокиот административен суд во Франција ја потврди денеска одлуката за откажување на фудбалската сезона во таа земја поради пандемијата на коронавирус.

Нема сериозен сомнеж за законитоста на одлуката за откажување на првенството – се вели во пресудата.

Судот, од друга страна, ја суспендираше одлуката за испаѓање на Амиен и Тулуз од „Лига 1“.

Пресудата беше донесена откако двата клуба, заедно со Лион, се жалеа минатиот месец да ги принудат челниците да се играат преостанатите 10 кола од францускиот шампионат.

„Лига 1“ е откажана и ПСЖ е прогласен за шампион, додека Лион е надвор од местата кои водат во европските натпреварувања.

Прочитајте и...  Прво големо изненадување на Ролан Гарос, крај за Гофан

Прочитај повеќе

Ла Лига: На теренот нема проблеми за Барселона, ја потопија „жолтата подморница“ (ВИДЕО)

Слободен печат

Серија А: Роналдо ја спаси „старата дама“ во Рим (ВИДЕО)

Слободен печат

Филмска приказна за ММА шампионот: Го малтретираа на училиште, а сега тој им се смее на Фејсбук

Слободен печат

РОЛАН ГАРОС: Финалистот од Рим му препушти само четири гема на Кецмановиќ

Слободен печат

Мурињо во елемент по лакрдијата со ВАР, легенда на Ливерпул бара негово укинување

Слободен печат

Елмас и Наполи ги уништија Пандев и Џенова (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Каква шлаканица за Пеп и „граѓаните“, Лестер им пукна петарда среде Манчестер

Слободен печат

Шоу на Суарез, два гола на дебито за Атлетико Мадрид (ВИДЕО)

Слободен печат

Европскиот шампион демолиран од Хофенхајм, прими четири парчиња (ВИДЕО)

Слободен печат

Идентични триумфи на скопските и тетовските „црвено-црни“

Слободен печат

МОТО ГП: Квартараро ја „покори“ Каталонија

Слободен печат

Лидс и Алиоски се фантастични во Премиер лигата, го зедоа скалпот и на Шефилд

Слободен печат