НЕ Е МОБИЛНИОТ: Овој предмет кој многу од нас го имаат е ПОНЕЧИСТ И ОД ВЦ-ШКОЛКА – Слободен печат
ЗдравјеМагазин

НЕ Е МОБИЛНИОТ: Овој предмет кој многу од нас го имаат е ПОНЕЧИСТ И ОД ВЦ-ШКОЛКА

Дали претпоставувате за кој предмет се работи?

Ако мислевте дека вашиот мобилен телефон на површината крие колонија од опасни бактерии и микроорганизми, жал ни е да ви кажеме дека има нешто што е повалкано и од него.

Рачниот часовник на себе собира и до стотици пати повеќе микроорганизми отколку ВЦ-школката. Најмногу бактерии собираат моделите од пластика и гума, познати како часовници за вежбање, но ситуацијата не е нешто подобра ниту со моделите со пластични, кожени или метални ременчиња.

Ако веќе ни влезе во навика одвреме-наврем да го чистиме мобилниот телефон, тоа треба да го правиме и со часовниците. Водоотпорните лесно може да се исчистат со вода и благ детергент, додека за неводоотпорните модели треба да бидете повнимателни и да побарате упатство за нивно одржување.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close