НЕ Е МОБИЛНИОТ: Овој предмет кој многу од нас го имаат е ПОНЕЧИСТ И ОД ВЦ-ШКОЛКА

Ако мислевте дека вашиот мобилен телефон на површината крие колонија од опасни бактерии и микроорганизми, жал ни е да ви кажеме дека има нешто што е повалкано и од него.

Рачниот часовник на себе собира и до стотици пати повеќе микроорганизми отколку ВЦ-школката. Најмногу бактерии собираат моделите од пластика и гума, познати како часовници за вежбање, но ситуацијата не е нешто подобра ниту со моделите со пластични, кожени или метални ременчиња.

Ако веќе ни влезе во навика одвреме-наврем да го чистиме мобилниот телефон, тоа треба да го правиме и со часовниците. Водоотпорните лесно може да се исчистат со вода и благ детергент, додека за неводоотпорните модели треба да бидете повнимателни и да побарате упатство за нивно одржување.

Прочитајте и...  Се сеќавате на бразилската актерка која го маѓепса регионот? Денес Жаде изгледа сосема поинаку (ФОТО)

Прочитај повеќе

Список на намирници што го поттикнуваат произвотството на колаген: Благодарение на оваа исхрана, на лицето нема да имате ни една брчка!

Слободен печат

Жена од Србија има 60 години и е вистински херој: Оваа „нинџа“ е мојата мајка и работи по 12 часа дневно! (ФОТО)

Слободен печат

Бугарската манекенка Глорија Петкова дел од предизвик на социјалните мрежи: Поинакви слики од домашна изолација (ФОТО)

Слободен печат

Брзо, лесно, превкусно: Колач со јаболка и павлака

Слободен печат

Жена (61) опиша нетипични симптоми кои ѝ ги предизвикала инфекцијата од коронавирусот

Слободен печат

Немојте да ги лажете! Овие хороскопски знаци веднаш ќе ве разоткријат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Студентка прави специјални маски за лице наменети за лица со оштетен слух (ВИДЕО)

Слободен печат

Коронавирусот може лесно да влезе во вашиот дом, а ова се најризичните предмети

Михаило Донев

Стил на неделата: Ана Глигорова, режисерка и борец за правда

Слободен печат

Пејачката Пинк објави дека е позитивна на коронавирус и најави милионска донација

Слободен печат

Американска водителка (40) која работи во Си-Ен-Ен заразена од коронавирус

Слободен печат

Почина пејачот Бил Витерс, авторот на хитот „Ain’t No Sunshine”

Слободен печат