Наскоро тргнува работно стампедо кон Германија: Кој има најголеми шанси и кои се условите?

Бројот на отворени работни места во Германија е околу 1,4 милиони. Најбарани се здравствените работници, лекарите, физиотерапевтите и медицинските сестри.

Новиот закон ги проширува можностите за квалификувани професионалци надвор од Европската унија да влезат во првата економија во Европа поради вработување, пишува „balkans.aljazeera.net“.

Центрите за советување се наоѓаат во цела Германија, каде им се даваат бесплатни совети за трудот и социјалното право на вработените од Централна и Источна Европа во Германија.

Новина е и тоа што апликантите со квалификувано стручно образование (стручни квалификации вклучуваат стручно образование за кое е утврден минимум период од две години во Германија), и не само високообразовани, како и досега, доколку имаат соодветно познавање на германски јазик и осигурено одржување, тие можат да дојдат во Германија шест месеци со цел да најдат работа.

Кои се моментално најдефицитарните работни места во Германија?

Бројот на отворени работни места во Германија е околу 1,4 милиони. Најбарани се здравствените работници, лекарите, физиотерапевтите и медицинските сестри, „IТ“-професионалците, инженерите и занаетчиите во градежната индустрија, а потоа следуваат професионалци во авио-индустријата, мехатроника, електротехничари, енергетската технологија и други „MINT“ професии, како и во занаетчиството. Според новиот закон, „IТ“-професионалците можат да дојдат во Германија под одредени услови и со минимум тригодишно работно искуство без официјална диплома.

Прочитајте и...  Заев: Трајковски вечно ќе остане запаметен како чесен и доблесен, проевропски политичар

Што ќе се бара од потенцијалните работници (ниво на образование, јазик …)?

Важно е прво да се препознае квалификацијата и потоа да се пријави за виза. Пред да аплицираат за виза, заинтересираните апликанти треба да имаат формална одлука со која ќе ја признаат својата професија. Ова може да се направи уште пред да стапи во сила новиот закон.

Веднаш штом ќе добијат одлука за признавање на нивните стручни квалификации, со соодветно познавање на германски јазик и финансиска поддршка, заинтересираните можат да аплицираат за виза со цел да дојдат во Германија и да прифатат понуда за работа соодветна за нивна квалификација (најмногу шест месеци).

Ако германските институции само делумно ја препознаат професионалната квалификација, заинтересираните апликанти можат да добијат виза за обука и квалификација во Германија. Под одредени услови, тие веќе можат да бидат вработени за време на тоа дополнително образование, пишува „bakan.aljazeera.net“.

Прочитајте и...  Белград ризикува санкции поради купувањето на ракетниот систем „панцир“

Матурантите кои се на возраст под 25 години и имаат завршено средно образование, можат да дојдат во Германија до шест месеци за да конкурираат за место за да продолжат со стручно образование, доколку нивната диплома од средно училиште им дозволува да се запишат на студии, доколку имаат докази за добро познавање на германски јазик (ниво Б2) и доколку имаат финансиски средства да ги поддржат.

Нешто различни прописи ќе се применуваат за квалификувана работна сила над 45-годишна возраст. Доколку сакаат да дојдат во Германија за вработување, ќе треба да претстават договор за вработување со минимална плата или доказ за соодветни средства за осигурување во староста.

Потребни се јазични вештини особено за да влезат во потрага по место за обука или да најдат работа како квалификуван професионалец. Се претпоставува дека ова ќе биде на ниво на јазик Б1 со цел да се вработи во Германија по процесот на признавање на дипломите.

Прочитајте и...  Спасовски: Нема да ги одложуваме манифестациите, ќе ги следиме препораките на Кризниот штаб

Прочитај повеќе

Хонгконг на околу седум милиони жители ќе им подели по 1.280 долари во готово

Слободен печат

Почнаа карневалските празнувања во Струмица

Слободен печат

АКЦИЈА ВО УКРАИНА: Властите уништуваат 37.000 шишиња нелегално произведена вотка

Слободен печат

Руската полиција заплени бетмобил (ВИДЕО)

Слободен печат

Асанж се пожали дека не може да ја следи постапката за екстрадиција: Во ова учествувам како да гледам Вимблдон

Слободен печат

Трамп најави пресконференција за коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Додик: Посетата на Ѓукановиќ на БиХ е штетна по националниот интерес на Република Српска

Слободен печат

Тавила: Северна Македонија е подготвена за рано откривање на случаите со коронавирусот

МИА Агенција

Јенс Шпан: Германија е на почетокот од епидемијата на новиот коронавирус

Слободен печат

Листата на чекање сѐ подолга: Речиси осум илјади луѓе сакаат да патуваат во вселената

Слободен печат

Струмичкиот карневал нема да се откаже, ќе се следат препораките од надлежните

Слободен печат

Косово: Ниту едно лице не е заразено со коронавирус

Слободен печат