Намирници кои спречуваат рак на дигестивниот систем

Иако можеби и не постои можност ниту пак начин, ракот на цревата во потполност да се спречи, сепак, постојат студии во кои има огромен број докази кои покажуваат дека сепак, постојат намирници кои доколку редовно се јадат, можноста за појава на оваа болест можат да ја сведат на минимум

Светското здружение на гастроентеролози, секоја година се фокусира на некои болести кои влијаат на системот за варење.

За 2019 година, тоа беше гастроинтестиналниот карцином. Станува збор за тумори кои имаат моќ да го нападнат системот за варење на храната.

Со години наназад се мислеше дека ракот на цревата е болест со која се соочуваат само повозрасните граѓани, но неодамна бројните истражувања направени во Европа покажале дека оваа болест станува сè посмртоносна за помладата генерација, а на удар најмногу биле младите од 20 до 29 години.

Па така, иако можеби не постои начин за да се спречи појавата на ракот на органите за варење, сепак, постојат бројни студии кои сугерираат како и на кој начин луѓето, особено помладите да започнат да се хранат за да ја намалат можноста во нивниот организам да се создадат услови за појава на оваа смртоносна болест.

Прочитајте и...  По 61 година разјаснета мистериозната смрт на планинарите на Урал (ФОТО+ВИДЕО)

Кафеав ориз
Белиот ориз споредбено со кафеавиот е значително посиромашен со растителни влакна во својот состав. Токму затоа треба да се јаде исклучиво кафеав ориз кој многу помага во подобрувањето на работењето на цревата, го забрзува метаболизмот и обезбедува нормална столица.

Зеленчук
И кога станува збор за јадење зеленчук и тоа во поголеми количини, тоа е важно повторно поради големите количества на растителни влакна кои се наоѓаат во нивниот состав. Без редовно консумирање зеленчук, нашите црева не можат нормално да функционираат.

Суво и свежо овошје
Свежото овошје како што се јаболката и бананите, исто така важат за намирници кои во својот состав изобилуваат со растителни влакна, идентично како и сувото овошје како на пример сувото грозје или пак сувите сливи.

Прочитајте и...  Карантинот не и донесе вишок килограми: Марјана Станојковска „пука“ од сексапил во бикини! (ФОТО)

Прочитај повеќе

Жешко лето: Гласајте за најсекси бикини на македонската естрада! (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова идеја за ова попладне: Кремаста и лесна пилешка салата – Нема да можете да престанете да ја јадете! (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Стефан од „Некст тајм“ за ова лето ќе ви препорача: На гравче во Жван, на пливање во Љубаништe! (ФОТО)

Васко Спасоски

Обидете се да ослабете со „Војничка диета“

Слободен печат

Беше една од најпосакуваните актерки во Холивуд, а по турбулентниот брак со Стивен Сегал стана непрепознатлива! (ФОТО)

Слободен Печат

Рамо до рамо со Ирина Шајк: Синот на Елизабет Харли е sвезда на новата модна кампања (ВИДЕО)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Неверојатна атлетичарка која ќе ве воодушеви со нејзината еластичност и сила! (ВИДЕО)

Слободен Печат

Господарка на тетоважите: Има 103 години и е мајстор за тетовирање

Слободен печат

Цеца го објави првите фотографии од внукот Жељко: Среќна крштевка ангелу мој! (ФОТО)

Слободен Печат

Искористи ги летните викенди за брза и интересна преобразба на домот

СП.

Елегантно и деловно, но шик: Оливија Палермо го освои Бруклин во маслинеста комбинација! (ФОТО)

Слободен Печат

Дали сте за танц за душа? Сè повеќе повозрасни жени сакаат да научат да танцуваат

Јасмина Кантарџиева Димков