20 C
Скопје

На Калиниќ се заканува 10 месеци во затвор

Објавувањето на пресудата е закажано за 6 април, односно точно две години од немилиот настан за кој се суди на Калиниќ.

Судскиот процес против актерот и водител Милан Калиниќ во Високиот суд во Белград за неговото насилно однесување во салата „Александар Николиќ“ пред почетокот на кошаркарското дерби во април 2019 година продолжи денес со сослушување на сведоците Југо Радивојевиќ и Зиворад Анѓелковиќ.

Бидејќи одбраната на обвинетиот се повлече од сослушувањето на сведокот Драган Шутановац, судијата официјално ја заврши доказната постапка и завршните зборови беа презентирани денес.

Објавувањето на пресудата е закажано за 6 април, односно точно две години од немилиот настан за кој се суди на Калиниќ.

Актерот е обвинет за насилно однесување на спортски настани. Пред почетокот на дербито меѓу Партизан и Црвена звезда во април 2019 година, дојде до конфликт меѓу навивачите од ВИП ложата, меѓу кои беше и Милан Калиниќ. По тој повод, Калиниќ го истепа Далибор Крковиќ, поранешен функционер на Црвена звезда.

Поврзани вести

Во Клиничкиот центар починал повреден работник, телото е предадено на обдукција

Слободен печат

Трагедија во Неготино, се превртел со трактор и починал

Слободен печат

Извлечен човечки труп од реката Вардар

МИА Агенција

ОЈО поведе постапка против три лица за трговија со дрога​

Заев очекува Косово да го испочитува меѓународното право и да го екстрадира Африм Исмаиловиќ

Слободен печат

Ранет и претепан жител на гостиварското село Сенокос

Остави Коментар