Мота е новиот тренер на Џенова и Пандев

Станува збор за Тиаго Мота, поранешниот соиграч на Горан Пандев кои заедно со Интер во 2010 година ја освоија титулата во Лигата на шампионите.

Токму 37-годишниот Мота ќе биде новиот тренер на македонскиот репрезентативец и ќе се обиде да го врати клубот на добрите патеки после многу лошиот старт на сезоната во Серија А.

Моментно во најсилното италијанско фудбалско првенство Џенова е на претпоследната позиција, а Мота во шампионатот се очекува да го има дебито на 26 октомври за четири дена дома против Бреша.

Мота нема големо тренерско искуство, претходно го водеше У19 тимот на ПСЖ од Франција.

Како играч се прослави во Барселона, Интер и ПСЖ, со каталонскиот гигант еднаш ја освои ЛШ, двапати „Ла Лига“, со „неро-аѕурите“ една титула во Лигата на шампионите, по еден трофеј во Серија А, ФИФА Светското клупско првенство и Суперкупот на Италија, а со париските „светци“ петпати ја освои Франција и со четири куп трофеи.

Прочитајте и...  Таткото на Хабиб Нурмагомедов почина од коронавирус

Прочитај повеќе

„Ла Лига“: Барди со Меси и Бензема во тимот на месецот! (ФОТО)

Слободен печат

Румениге: Алкантара нема да го пуштиме бесплатно!

Слободен печат

Ултиматум: Еве ги условите на Обамејанг, Арсенал е на потег!

Слободен печат

Македонецот Христо Ковачи на картинг трка во Австрија

Слободен печат

Еден играч на Манчестер сити не му аплаудираше на Ливерпул! (ВИДЕО)

Слободен печат

Дибиров: Имав понуди од ПСЖ и Мешков, но одлучив да останам во Вардар!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мекгрегор заборави на „војната“ со Хабиб, испрати емотивна порака по смртта на неговиот татко

Слободен печат

Барселона го гаси пожарот, Чави ќе го наследи Кике Сетиен на клупата

Слободен печат

Работнички тргна со подготовките, Стојковски и Зука најнови засилувања

Слободен печат

Легендата му честиташе на Меси: Добредојде во клубот 700, задоволство е да те гледам како играш

Слободен печат

Доколку Зверев излегува да се забавува ќе биде исфрлен од турнирот

Слободен печат

Трансфер бомба во најава, Санчо ја договори платата со англиски гигант

Слободен печат