8 C
Скопје

Многу сомнежи – дали новиот Омбудсман ќе ги штити правата на граѓаните

Ние континуирано реагиравме за начинот на избор на новиот Народен правобранител со барања да се поништи постапката, изјави за „Слободен печат“ извршната директорка на Хелсиншкиот комитет, Уранија Пировска. Прашана за коментар околу квалификациите на Насер Зибери таа кусо одговори дека она за што претходно од Мрежата за дискриминација апелирале,  сега се остварило.

„Оправдано се сомневаме дека огласот намерно не се дистрибуирал во јавноста бидејќи кандидатот за Народен правобранител е веќе договорен помеѓу партиите. Оттука, пропаѓаат сите ветувања за департизација на општеството, а особено за независните институции за човекови права кои имаат мандат да ги штитат правата на граѓаните од власта. Прашуваме, како е возможно кандидат назначен по партиски клуч ефикасно да ги штити правата на граѓаните кога тие се повредени од страна на истата власт?!“, соопштија неодамна од Хелсиншки комитет.

Прочитајте и...  Во Битола вандалски уништен симболот на градот

Оттаму додаваат дека ветувањето за „едно општество за сите“ ќе остане празна предизборна флоскула доколку не се назначуваат соодветни кадри.

Со 61 пратенички глас „за” и ниту еден „против”, нотарот и кандидат на ДУИ за прв премиер Албанец, Насер Зибери беше избран за Народен правобранител. За време на собраниската расправа пратениците од опозициските партии бараа предлогот да се повлече, бидејќи Зибери, како што велат, не е натпартиска личност.

Поврзани вести

Џафери ги предупреди пратениците: Доста со калкулации, доаѓајте на работа!

Фицо: Со потврда или не од лабораторијата во Лондон, сигурни сме дека нови мутации на ковид-19 во Албанија постојат

Слободен печат

„Сертификатите за вакцинација” не треба да бидат „услов за пристап до одредени места”, предупредува Емануел Макрон

Слободен печат

Британски институт за стратешки студии: Нов рекорд во светските воени трошоци во 2020 година, и покрај кризата заради пандемијата

Слободен печат

Мишел: Се раширија три нови мутации на ковид-19, неважните патувања остануваат ограничени

Слободен печат

ВИДЕО I ЕУ одлучи: Ковид пасош ќе биде потребен за идните патувања во Европа

Слободен печат

Остави Коментар