16 C
Скопје

Tag : омбудсман

Вести Ви Препорачуваме Економија

Поплаките на граѓаните за комуналните сметки стигнале и кај омбудсманот

Соња Кириџиевска
Се прават последните калкулации и се собираат потребните податоци од сите претпријатија на државно и на локално ниво, кои треба да бидат преточени во законско...
Вести Македонија

Насер Зибери за„Слободен печат“: Како Народен правобранител ќе работам „без пардон“!

Лука Андреев
Во извршувањето на функцијата Народен правобранител ќе ги вложам сите мои капацитети и способности и ќе делувам „без пардон“ за сите оние што се под...
Вести Македонија

Многу сомнежи – дали новиот Омбудсман ќе ги штити правата на граѓаните

Лука Андреев
Ние континуирано реагиравме за начинот на избор на новиот Народен правобранител со барања да се поништи постапката, изјави за „Слободен печат“ извршната директорка на Хелсиншкиот...
Вести Македонија

Омбудсман: При изборот на модалитетот на наставата да се имаат предвид и проблемите на учениците со попреченост

МИА Агенција
Реформите на образовниот систем со цел решавање на нееднаквостите, мора да започнат со препознавање на постојните проблеми и предизвици со кои се соочувале учениците со...
Вести Избори 2020

Во седум канцелари на омбудсманот ќе функционират телефонски линии за пријавување на повреди на избирачките права

Слободен печат
Во Канцеларијата на народниoт правобранител утре на денот на одржувањето на предвремените парламентарни избори во периодот од 7:00 до 21:00 часот ќе функционира беслатната телефонска...
Вести Македонија

Собранието ја избра Соња Трифуновска за заменик на Народниот правобранител

Слободен Печат
Пратениците со 63 гласа „за”, осум „против” и без ниту еден воздржан попладнево во рамки на 130 седница ја избраа Соња Трифуновска за заменик на...