ММА спектакл во Абу Даби, Адесања го нокаутира Коста (ВИДЕО)

Израел Адесања ја одбрани титулата на УФЦ шампион во средна категорија откако во втората рунда го нокаутира Пауло Коста.

На УФЦ 253 приредбата која се одржа на островот Јас во Абу Даби, главна борба на вечерта беше таа помеѓу двајцата непоразени борци во средна категорија.

За прв пат по 11 години, во октагонот се сретнаа двајца непоразени борци, шампионот Адесања кој имаше 19 победи во низа и предизвикувачот Коста чиј скор беше 13 победи во 13 борби. На крајот како победник излезе шампионот Адесања кој ја заврши работата уште во втората рунда, а дотогаш доминираше во октагонот.

Уште на стартот Адесања го нападна својот противник со ножни удари во левата нога на својот противник со што го отежна движењето на противникот. Борбата заврши во втората рунда кога Коста се обиде да нападне, но Адесања возврати со свој удар и го испрати предизвикувачот во нокдаун и со серија удари ја заврши борбата.


Во втората борба за титулата, во полутешка категорија нов шампион е Полјакот Јан Блахович кој исто така ја заврши работата во втората рунда. Во борбата за шампионскиот појас откако шампионот Џон Џонс се пресели во тешка категорија, Блахович го нокаутира Доминик Рејес.

Прочитајте и...  Тежок удар за Франција: Без Карабатиќ на Светското ракометно првенство!

Поврзани вести

Алиоски од клупата го гледаше поразот на Лидс! (ВИДЕО)

Слободен печат

Пирло: Дибала е голем шампион и наскоро ќе биде на терените!

Слободен печат

Ѓоковиќ го стигна Надал и запиша нов рекорд

Слободен печат

Лацио повторно во ЛШ: УЕФА потсети на мајсторијата на Пандев против Реал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Голманот на Евертон без казна за повредата на Ван Дајк!

Слободен печат

Солскјер изненади со списокот на играчи пред дуелот со ПСЖ

Слободен печат

Остави Коментар