Мик Шумахер ќе седне во болидот на Михаел на Хокенхајм - Слободен печат

Мик Шумахер ќе седне во болидот на Михаел на Хокенхајм

Мик Шумахер кој моментно се натпреварува во Формула 2 и е дел од академијата на Ферари, ќе го вози болидот на татка си во сабота, пред квалификациите за трката за Големата награда на Германија, а потоа и ден подоцна. Ова е дел од одбележувањето на 15-годишнината од седмата титула на Михаел Шумахер кој четири од своите 91 победа во кариерата ги оствари на патеката Хокенхајм.

– Мислам дека ќе биде фантастично што ќе го возам тој болид на Хокенхајм.  Последен пат на оваа патека бев кога ја прославив титулата во Формула 3 и сега ќе го возам еден од најдобрите болиди во историјата на Формула 1 – рече Мик Шумахер.

Пред 15 години, Михаел Шумахер ја освои седмата шампионска титула во Формула 1,  а во сезоната Ферари триумфира на 15 од одржаните 18 трки.  Од тие 15 победи, дури 13 беа на Михаел Шумахер.

Прочитајте и...  Наинголан му се одмазди на „својот“ Интер (ВИДЕО)

– Тоа ќе биде емотивен момент, да се види Мик Шумахер зад воланот на болидот од кој имам само убави спомени – изјави Рос Браун, извршниот директор на Формула 1, кој во 2004 година беше технички директор на Ферари.

Прочитај повеќе

ОФИЦИЈАЛНО: Покрај Брајант и Џиџи загинаа уште седум лица во хеликоптерската несреќа

Слободен печат

Леброн во солзи поради Коби (ВИДЕО)

Слободен печат

Шекил шокиран од смртта на Брајант

Слободен печат

Кошаркарите не играа 24 секунди во чест на Брајант (ВИДЕО)

Слободен печат

Фановите се собираат пред „Стејплс“ центарот, никој не верува што се случи

Слободен печат

Црната Мамба замина во легендите: Кој беше Коби Брајант, еден од најдобрите кошаркари во историјата

Зоран Спасоски

Остави Коментар

eighteen − fourteen =

Прочитај повеќе

Покрај Брајант, меѓу загинатите е и неговата ќерка Џиџи

Слободен печат

Ѓоковиќ и Брајант беа големи пријатели, му помогна на тенисерот кога му беше најтешко

Слободен печат

Видео од местото на несреќата каде Коби Брајант го загуби животот

Слободен печат

Светот се простува од Брајант со емотивни пораки

Слободен печат

ШОК ВО САД: Во хеликоптерска несреќа загина НБА ѕвездата Коби Брајант

Слободен печат

Фудбалерите ќе имаат огромна поддршка против Косово: Се обединија сите македонски навивачки групи

Слободен печат