МЕЃУНАРОДЕН ДЕН НА ВОЛОНТЕРИТЕ: 53 нови американски волонтери во Македонија

По повод Меѓународниот ден на волонтерите – 5 декември, Волонтерскиот центар Скопје (ВЦС) и Американско катче Скопје (American corner Skopje), со поддршка на Коалицијата на младински организации „СЕГА” и останати организации, како и на Општина Кисела Вода организираат низа активности кои имаат за цел да го промовираат волонтерството, како и да придонесат за подобра и поздрава животна средина.

– Меѓународниот ден на волонтерите – 5 Декември е одлична можност да се рашири духот на волонтирањето, размената на идеи и пренесување позитивна енергија, но и шанса со конкретни дела да го направиме нашето опкружување поубаво место за живеење. Најпрво е предвидена акција за чистење на отпадот на повеќе локации во Скопје. Ќе бидат организирани четири групи, кои во 11 часот ќе започнат координирано да го „елиминираат“ ѓубрето, посочуваат организаторите.

Прочитајте и...  Пендаровски -Бежоска: Побрзо да се обесштетат депонентите од „Еуростандард банка"

Појдовните точки се: Канцеларијата на ВЦС на улица „Емил Зола” број 3-3/1 во Кисела Вода, канцеларијата на “American corner” (во катните гаражи кај зградата на МРТВ), хотелот „Пелагонија” до средното економско училиште „Васил Антевски – Дрен” и градинката и Здравствениот дом во Шуто Оризари.

Предвидено е акцијата да трае до 14 часот. Целта е да се исчисти отпадот и да се подигне свеста кај граѓаните, односно не само да се крева ѓубрето, туку и да не се фрла на места што не се соодветни. За највредните учесници на настанот се предвидени симболични награди.

Активностите на Меѓународниот ден на волонтерите продолжуваат во 17 часот со панел-дискусија за волонтирањето што ќе се одржи во просториите на “American corner” на која ќе говорат преставници од ВЦС, Национален младински совет на Македонија и Младински совет на амбасадата на САД во Скопје.

Прочитајте и...  Пад на економијата на Холандија од досега „невидени" 8,5 отсто

53 американски волонтери на Мировниот корпус, денеска во Скопје, ќе дадат свечена заклетва и ќе ја почнат службата во Македонија.

Предвидена е и караоке – забава во 21 часот, во кафе-барот „Беертија”, најавуваат организаторите.

Прочитај повеќе

Народна Банка: Се што преземавме за ,,Еуростандард” беше за да ги заштитиме депонентите

Слободен печат

Што не чека по пандемијата? Најбарани ќе бидат менаџерите!

Слободен печат

Во Охрид 78 активни случаи на коронавирус, во Струга двојно повеќе

Слободен печат

ЕВН донира возило за подобрување на сервисот на уличното осветлување во Берово

Слободен печат

Хаџиев за МИА: Од ФОД ќе бидат обесштетени депозитите на 99,4 проценти од физичките лица – депоненти во „Еуростандард банка”

МИА

Еуростандард банка нема обврски кон Комерцијална банка

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

СДСМ: Продолжуваат консултациите за коалициски договор со ДУИ

Слободен печат

Интервју со Илија Адамоски: На пензионерите им треба правен лек – лекс специјалис!

Мендо Димовски

ВМРО ДПМНЕ пред Уставен суд ќе го спори мандатот на Заев

Слободен печат

Македонска банкарска асоцијација уверува дека банките и штедилниците се сигурни и стабилни

Слободен Печат

Се обиделе да пренесат мигранти низ Македонија, меѓу кои деца од Сирија, Пакистан и Авганистан

Слободен печат

Пронајдена марихуана во автокампот ,,Градиште”

Слободен печат