Меѓународниот кривичен суд по реакцијата на САД на налогот за Нетанјаху: Нашата работа не е да стекнуваме пријатели

Карим Кан, Главен обвинител на Меѓународниот кривичен суд во Хаг/Фото: EPA-EFE/Miguel Gutierrez

„Никој не смее да врши воени злосторства или злосторства против човештвото“, рече обвинителот на Меѓународниот кривичен суд (МКС) Карим Кан во интервјуто објавено денеска, неколку дена откако тој побара налог за апсење на израелскиот премиер и лидерите на Хамас.

Кан се најде на удар на критики бидејќи бараше издавање на овие налози за апсење против Бенјамин Нетанјаху и високи фигури на Хамас за наводни воени злосторства и злосторства против човештвото извршени во Појасот Газа и Израел.

Реагирајќи на потегот на МКС, американскиот претседател Џо Бајден рече дека „не може да има равенка меѓу Израел и Хамас“.

„Нашата работа не е да се дружиме“, рече обвинителот на МКС во интервју за Сандеј Тајмс.

„Мораме да истакнеме дека животот на секое дете, секоја жена, секој цивил е еднаков во сè пополаризираниот свет“, продолжи британскиот Кан.

„Не можеме да имаме двојни стандарди“, додаде тој, уверувајќи дека „светот ја следи ситуацијата“ во Газа и Израел.

„Дали моќните држави се искрени кога велат дека има збир на закони или овој систем заснован на правила е глупост, само алатка на НАТО и на постколонијалниот свет? праша 54-годишниот обвинител кој негира каква било равенка меѓу Израел „со неговата демократија и неговиот врховен суд“ и Хамас.

„Израел има целосно право да го заштити своето население и да ги ослободи заложниците“, нагласи Карим Кан.

„Но, никој нема право да врши воени злосторства или злосторства против човештвото, рече  обвинителот и укажа на ситуацијата во Појасот Газа, за „фактот дека водоснабдувањето е прекинато, (…) дека се цел луѓето кои чекаат на ред за да добијат храна“.

„Сето ова се открива. Го анализиравме објективно и рационално“, тврди тој.

Во нападот на Хамас на 7 октомври загинаа повеќе од 1.170 луѓе на израелска страна, од кои повеќето цивили, според извештајот на АФП заснован на официјалните израелски податоци. Освен тоа, тој ден како заложници биле земени 252 лица, од кои 38 загинале според израелската војска.

Речиси 36.000 Палестинци, главно цивили, се убиени во Појасот Газа од почетокот на војната, според податоците на Министерството за здравство на владата во Газа предводена од Хамас.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот